post game ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ-ΠΕΤΡΟΥΣΑ 2:2....του Στέλιου Χάρταλη

Ποτέ την Κυριακή
αλλά και το σερί καλά κρατεί! Ας τα πάρουμε λοιπόν τα πράγματα από την αρχή σένα από τα πιο «γεμάτα» ντέρμπι στην τρέχουσα δεκαετία, όπου Προσοτσάνη και Πετρούσα τα μοιράστηκαν όλα στο τελικό 2:2 μπροστά σε 500ους περίπου φιλάθλους στις εξέδρες του «Γεώργιος Μακρής».
Λόγω της μετάθεσης κατά μίας μέρας του ματς καθώς η Δόξα έπαιζε χθες εντός έδρας, μάνι-μάνι ανοίξαμε το αρχείο μας και βρήκαμε ότι με γηπεδούχο την ομάδα του Γιώργου Λάλα το ρεκόρ τούτη τη μέρα (σ.σ. Κυριακή) ήταν με θετικό πρόσημο για τους «μαυραετούς», μιας και για το πρωτάθλημα της πάλαι ποτέ κραταιάς ΔΕθνικής είχαν αποσπάσει δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες στο ίδιο γήπεδο.......

Βέβαια, όταν δέχεσαι την ισοφάριση στο 1ο λεπτό του έξτρα χρόνου είναι σα ναχάνεις, άλλα όπως κι αν έχει ο Αστερίου με την κεφαλιά-βαθμός απέδωσε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη κι επέκτεινε το αήττητο σερί των «ροχιμπλάνκος» κατά 7 ματς (σ.σ. τελευταία ήττα στις 25-11-2015 για το θεσμό του κυπέλλου με 2:1 μέσα στην Πετρούσα).
Αυτά όσον αφορά στα τουυπέρτιτλου!
Στα καθαρά αγωνιστικά τώρα, το εκ προοιμίου ντέρμπι αν μη τι άλλο δικαίωσε τους πάντες, με την εξέλιξη, το σπασπένς, την εναλλαγή συναισθημάτων εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, τις πολλές και δυνατές μονομαχίες μέσα σε αθλητικά πλαίσια, την πεμπτουσία του ποδοσφαίρου τα 4 γκολ. Η Πετρούσα του Χρήστου Τσιακίρη πάτησε πιο δυνατά κι αποφασισμένα στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε ψηλά, έβγαλε φάσεις και δικαιωματικά μπήκε μπροστά στο σκορ πριν το ημίωρο (0:1 26’ Γεωργιάδης). Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση, ο αντίπαλος τερματοφύλακας ένιωσε τους επιθετικούς για 1η φορά μετά το ημίωρο, ωστόσο το γκολ της ισοφάρισης ήρθε ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του 1ου ημιχρόνου (1:1 44’ Αστερίου), σε καίριο όπως συνηθίζουμε να γράφουμε χρονικό σημείο.
Στο 2ο 45άλεπτο η Προσοτσάνη πήρε ώθηση από την εξέλιξη που είχε το φινάλε του αημιχρόνου και φαινόταν πιο «ομάδα» πάνω στο χορτάρι, με περισσότερα τρεξίματα και φάσεις απαυτές που χαρακτηρίζονται ωςάχαστες στο διάστημα 70’ με 80’ να μην της δίνουν το δικό της προβάδισμα. Κι ενώ οι φιλοξενούμενοι ουσιαστικά απειλούσαν μόνο με στατικές φάσεις, από μια τέτοια πήραν εκ νέου την πρωτοπορία (1:2 86’ Γιαννίκης) κι έδειχναν κοντά στο τρίποντο.
Οι «ροχιμπλάνκος» όμως είχαν αντίθετη άποψη, έδειξαν ότι η λέξη «ήττα» στο τοπικό ντέρμπι είναι άγνωστη γι αυτούς εδώ και μια διετία κι ο κάπτεν Αστερίου (2:2 στο 91’) έχοντας περάσει σέντερ φορ, ολοκλήρωσε ιδανικά την καλύτερή του εμφάνιση με τον αετό στο στήθος φέτος.
Λεπτό προς λεπτό:
12’ κόρνερ του Ξενίδη – 1ο στο ματςάστοχη έξοδος του Αβραάμ κεφαλιά του Τσάντα στο δεξί δοκάρι, ριμπάουντ του Γιαννίκη πάνω στη γραμμή σώζει ο Γεωργιάδης κι ο τερματοφύλακας της Προσοτσάνης μπλοκάρει σταθερά.
22’ βαθιά μπαλιά του Τσάντα στην πλάτη του Ρούσσου κινήθηκε ο Γεωργιάδης, που σούταρε δυνατά για να στείλει με ωραία επέμβαση μακριά από την περιοχή την μπάλα ο Αβραάμ.
ΓΚΟΛ 0:1 στο 25’, ο Κύρτσης από αριστερά ταλαιπώρησε τον Παπαμιχαήλ, πάσαρε στο ύψος του πέναλτι κι ο Γεωργιάδης με συρτό «ξερό» σουτ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.
32’ συνδυασμός Παπαδόπουλου και Τσακμακίδη, «σκάβει» για τον Κοκλίδη που κινείται στην περιοχή, πλασάρει για να επέμβει καίρια ο Αθανασιάδης με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.
33’ πλασαριστά το κόρνερ του Παπαδόπουλου, 1ο σουτ του Καλαϊτζή στα σώματα, νέο σουτ από το ύψος της περιοχής μπλοκάρει σταθερά ο Αθανασιάδης.
35’ σουτ-φάουλ του Ξενίδη στον κεντρικό άξονα στη σωστή θέση ο Αβραάμ μπλοκάρει σταθερά.
ΓΚΟΛ 1:1 στο 44’, κόρνερ με τον Παπαδόπουλο στη μικρή περιοχή η μπάλα με τον Αστερίου να σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά ισοφαρίζοντας λίγο πριν βγει το ημίχρονο.
49’ ιδανική αντεπίθεση των γηπεδούχων, κακή ωστόσο η τελική πάσα του Τσακμακίδη, μπερδεύει τον Καλαϊτζή που πλασάρει με το πίσω μέρος του ποδιού του πάνω στον τερματοφύλακα.
55’ «κόντρα» της Προσοτσάνης με μπαλιά από την άμυνα του Αθανασιάδη για τον Καλαϊτζή, βρήκε στο ημικύκλιο τον αφύλακτο Τσακμακίδη, που προτίμησε να σουτάρει με τημία αν και είχε την άνεση του κοντρόλ.
65’ κόρνερ με το Ξενίδη, η μπάλα πέρασε στο 2ο δοκάρι εκεί όπου ο Γιαννίκης μέσα από έναν όμιλο αμυνόμενων πλάσαρε έξω.
73’ η ευκαιρία του ματς, με τον Παπαδόπουλο να «μπουκάρει» στην περιοχή, πριν η μπάλα βγει εκτός κάνει την παράλληλη σέντρα, σε κενή εστία ο Κερασίδης σχεδόν ετοιμάστηκε να πανηγυρίσει, όμως είδε τον Ξενίδη σαν από μηχανής Θεό να βάζει το σώμα του και πάνω στη γραμμή να αποσοβεί την ανατροπή.
74’ φάουλ σαν κοντινό κόρνερ και πάλι με το Ξενίδη, στο 1ο δοκάρι αυτή τη φορά η μπάλα, κεφαλιά του Τσάντα άουτ.
75’ αντεπίθεση των γηπεδούχων και πάλι με τον ιδιαίτερα δραστήριο Παπαδόπουλο να «χορεύει» την άμυνα της Πετρούσας, γύρισμα στο ύψος της περιοχής για τον Κερασίδη, σουτ ουσιαστικά πάσα προς τον Τσακμακίδη που από τα 5 μέτρα πλασάρει ψηλά άουτ.
82’ και πάλι ο Παπαδόπουλος μπαίνει από αριστερά στην περιοχή, σηκώνει το κεφάλι βρίσκοντας τον αμαρκάριστο Περσιανλή, σουτ του χωριστιανού μέσου με εντυπωσιακή επέμβαση στο «Γ» του ο Αθανασιάδης παραχωρεί το κόρνερ.
84’ κόρνερ του Ξενίδη κεφαλιά του Γιαννίκη λίγο πάνω από το οριζόντιο έξω.
ΓΚΟΛ 1:2 στο 86’, φάουλ του Γιαννίκη ελαφρώς αριστερά από τον κεντρικό άξονα, πάνω από το τείχος, σκάει στο χόρτο με τον Αβραάμ να μην προλαβαίνει να τη διώξει, παίρνει φάλτσα στο δεξί δοκάρι και καταλήγει στα δίχτυα.
ΓΚΟΛ 2:2 στο 91’, βαθιά μπαλιά του Σαμαρά, ο προωθημένος Αστερίου εν κινήσει πιάνει την κεφαλιά ανάμεσα σε δύο αντιπάλους, νικάει και τον Αθανασιάδη και πνίγεται στις αγκαλιές των συμπαικτών του.
Διαιτητής: Παρχαρίδης Θόδωρος.
ΑΒοηθός: Παρασκευούδης Αλέξανδρος.
ΒΒοηθός: Κουβαλάκης Παναγιώτης, της ΕΠΣ Δράμας.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Παπαμιχαήλ (81’ – 18. Σαμαράς), 3. Καλαϊτζής, 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Γεωργιάδης, 7. Παπαδόπουλος, 8. Ρούσσος, 9. Κοκλίδης (66’ – 12. Κερασίδης), 10. Τσακμακίδης & 11. Περσιανλής.
ΠΕΤΡΟΥΣΑ (Χρήστος Τσιακίρης): 1. Αθανασιάδης, 2. Ξενίδης, 3. Αυγητίδης, 4. Δημητριάδης, 5. Γιαννίκης, 6. Τσάντας, 7. Ζεδαμάνης (71’ – 14. Ασλανίδης Αντ.), 8. Ταχτσόγλου, 9. Γεωργιάδης, 10. Ασλανίδης (88’ – 18. Κότιος) & 11. Κύρτσης (78’ – 17. Δημούδης).
Ø Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 9ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
1.     Σιταγροί-Καστρινός 4:2 (22’ Γουνατίδης-37’ Παναγιώτου-62’ πέν.&64’ Παπαδόπουλος / 9’ Τσιρίδης-33’ Μήτρε)
2.   Αμπελόκηποι-Καστρινός 1:2 (31’ πέν. Σαββίδης / 17’ αυτ. Αποστολίδης-75’ Δημητριάδης)
3.   Δοξάτο-Κάτω Νευροκόπι 3:0 (17’ πέν.&85’ Θεοφανίδης-89’ Κωνσταντινίδης)
4.   Καλλίφυτος-Καλαμπάκι 0:1 (60’ Κωνσταντινίδης)
5.   Προσοτσάνη-Πετρούσα 2:2 (44’&91’ Αστερίου / 25’ Γεωργιάδης-86’ Γιαννίκης)
6.   Πανδραμαϊκός-Καλή Βρύση 2:0 (50’ Παναγιώτου-75’ Πατένταλης)
7.    Βώλακας-Άγιος Αθανάσιος 3:1 (10’ Σίγγος Ι.-75’ Μαρκόπουλος-93’ Σταμπουλής Δ. / 79’ Ανδρεάδης)
8.   Φωτολίβος-Αλιστράτη 3:2 (1’ Βεζύρης-34’ Χατζησαββίδης-45’ Γκουζής / 44’ Κοκοτσάκης-90’ Μυλωνάς)
7
Ø Το προσεχές Σάββατο (18-11-2017 και ώρα 3μ.μ.) θα διεξαχθεί η 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος, που περιλαμβάνει τα κάτωθι παιχνίδια: