ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ – Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ 2:5....του Στέλιου Χάρταλη

Τσακμακίδης σέρβιρε (τρις), Κοκλίδης κερνούσε (χατ-τρικ)!
Με την επίθεση να πετάει φωτιές για 1η φορά φέτος στο πρωτάθλημα, η Προσοτσάνη επανήλθε στις νίκες δίνοντας συνέχεια στην πεντάρα μεσοβδόμαδα για το κύπελλο με νέα πεντάρα αυτή τη φορά για την ΑΕΠΣ Δράμας, σκαρφαλώνοντας στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Στο ουδέτερο του Καλαμώνα και παρουσία περίπου 150 φιλάθλων, ο Μέγας γνώρισε την 4η ήττα του σε ισάριθμα ματς στο γήπεδο που λόγω έργων σαυτό του Αγίου Αθανασίου θα χρησιμοποιεί ως έδρα, με το συγκρότημα του Σάββα Θεοδωρίδη να παραμένει στους 9 βαθμούς και πλησίον της επικίνδυνης ζώνης.....

Η Προσοτσάνη του Γιώργου Λάλα μπήκε πιο δυνατά στο ματς κι έχοντας σε μεγάλα κέφια κατά κύριο λόγο τον Κώστα Τσακμακίδη (τρεις ασσίστ) και το Νίκο Κοκλίδη (τρία γκολ) κατάφερε να προηγηθεί πριν το ημίωρο και παρότι στηναναμπουμπούλα των αποβολών δέχτηκε άμεσα την ισοφάριση, κατάφερε πριν το ημίχρονο να πάρει και πάλι το προβάδισμα το οποίο και δεν έχασε ποτέ μέχρι το φινάλε.
Ματς με πολλές φάσεις οι πλείστες από πλευράς φιλοξενούμενων, «άνοιξε» περισσότερο όταν οι τυπικά γηπεδούχοι έμειναν με 9 παίκτες στιςαψιμαχίες του 34ου λεπτού και οι της Προσοτσάνης με 10, οι οποίοι και φρόντισαν να «τελειώσουν» ουσιαστικά με την υπόθεση νίκη στα πρώτα δευτερόλεπτα του βημιχρόνου, έχοντας πάντα ασφαλές προβάδισμα δύο γκολ, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον 51άχρονο τεχνικό να προστατέψει παίκτες ενόψει της συνέχειας.
Λεπτό προς λεπτό:
5’ σέντρα στο ύψος του πέναλτι από τον Καλαϊτζή, εναέριο σουτ του Κοκλίδη η μπάλα παίρνει πολύ ύψος και φεύγει εκτός.
7’ σουτ του Φερφέρη στη συνέχεια του ένα-δύο με τον Κοκλίδη δίπλα στα δοκάρια η μπάλα, άουτ.
10’ 1ο κόρνερ για του φιλοξενούμενους με τον Παπαδόπουλο να το εκτελεί, πιο ψηλά απόλους ο Παπαμιχαήλ κερδίζει την κεφαλιά και σωτήρια ο Ματσιώρης παραχωρεί στη γωνία του νέο κόρνερ.
15’ πλασαριστά η εκτέλεση του κόρνερ για το Μέγα με το Βασλή, συρτό διαγώνιο σουτ του Παπαδόπουλου Ν. δε βρίσκει στόχο.
20’ η κάθετη του Κοκλίδη βγάζει σε θέση τετ α τετ τον Τσακμακίδη με το Ματσιώρη να νικάει τον αντίπαλό του και να μπλοκάρει την μπάλα.
22’ από δεξιά στην περιοχή γύρισμα του Τσακμακίδη, σε δεύτερο χρόνο ο Παπαδόπουλος «μαζεύει» την μπάλα, αλλά σουτάρει αδύναμα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.
ΓΚΟΛ 0:1 στο 28’ κάθετη του Περσιανλή, πάνω στην κίνηση ο Τσακμακίδης γυρίζει μπροστά από το πέναλτι κι ο επερχόμενος Κοκλίδης με ωραίο πλασέ νικάει το Ματσιώρη.
32’ λάθος του Αθανασιάδη το εκμεταλλεύεται κατά το ήμισυ ο Σαλπιγκτίδης που πλασάρει για να κρατήσει το «0» ο Αβραάμ.
34’ τρεις κόκκινες κάρτες με τον Άγιο να συνεχίζει με 9 για το υπόλοιπο του ματς (Καμπούρογλου & Παπαδόπουλος Ν.) και την Προσοτσάνη με 10 (Φερφέρης).
ΓΚΟΛ 1:1 στο 37’ φάουλ σε μέση απόσταση με το Βασλή, άστοχη έξοδος του Αβραάμ κι ο προωθημένος Ιωαννίδης με πλασέ σε κενή από τερματοφύλακα εστία ισοφαρίζει για τους τυπικά γηπεδούχους.
41’ μπαλιά του Περσιανλή με αποδέκτη το σκόρερ της Προσοτσάνης, ο οποίος υπό την πίεση του Τουματζίδη σούταρε στα χέρια του Ματσιώρη.
ΓΚΟΛ 1:2 στο 42’ στην αμέσως επόμενη φάση οι φιλοξενούμενοι ανακτούν και πάλι το προβάδισμα, όταν από την πάσα του Γεωργιάδη έξυπνα ο Τσακμακίδης άφησε την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του αποφεύγοντας τον Ιωαννίδη, μπαίνοντας στην περιοχή σήκωσε το κεφάλι βλέποντας την κίνηση του Κοκλίδη κι ο 28άχρονος άσσος με πλασέ στη γωνία διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα.
ΓΚΟΛ 1:3 στο 47’ με γκολ έκλεισε το 1ο ημίχρονο με γκολ ξεκίνησε το ματς και στο 2ο 45άλεπτο, δημιουργός και πάλι ο Τσακμακίδης που αυτή τη φορά σέρβιρε με σκαφτή μπαλιά το γκολ στον Περσιανλή κι ο χωριστιανός μέσος με δυνατό σουτ νίκησε τον Ματσιώρη (σ.σ. είναι πρώτα ξαδέρφια!)
52’ ο Παπαδόπουλος Σ. πιέζει τον Καλαϊτζή εκτός περιοχής και του αποσπά την μπάλα, αλλά στο τετ α τετ που βρέθηκε νικήθηκε από τον Αβραάμ.
ΓΚΟΛ 1:4 στο 54’ με κίνηση από αριστερά προς τα δεξιά ο Παπαδόπουλος κράτησε την μπάλα στην κατοχή του, επιχειρεί τη γλυκιά σέντρα και με κεφαλιά ψαράκι ο Κοκλίδης σημειώνει χατ τρικ και ουσιαστικά «κλειδώνει» τη νίκη για την ομάδα του.
56’ ένα-δύο Παπαδόπουλου και Τσακμακίδη πλασέ του τελευταίου στα χέρια του Ματσιώρη.
66’ βαθιά μπαλιά του Παπαδόπουλου βρίσκει μέσα στην περιοχή το Γεωργιάδη που κινήθηκε σε θέση φορ, σουτ στην κλειστή γωνία μπλοκάρει και πάλι ο τερματοφύλακας του Μέγα.
ΓΚΟΛ 2:4 στο 67’ ασυνεννοησία στην άμυνα της Προσοτσάνης, αυτή τη φορά ο Παπαδόπουλος Αναστ. δε συγχωρεί και με συρτό σουτ από το ημικύκλιο σχεδόν μειώνει.
71’ σέντρα του Καλαϊτζή στο ύψος του πέναλτι ο Κοκλίδης πλασάρει πάνω από το Ματσιώρη, η μπάλα όμως φεύγει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι άουτ.
72’ ο Κερασίδης βρίσκει σε θέση φορ τον Κοκλίδη που πλασάρει λίγο έξω από τα δοκάρια.
ΓΚΟΛ 2:5 στο 80’ ο Περσιανλής από δεξιά καταφέρνει παρά το δυνατό μαρκάρισμα του Ιωαννίδη να βγάλει την παράλληλη σέντρα κι ο Παπαδόπουλος αφού στόπαρε με δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία διαμόρφωσε το τελικό σκορ.
91’ στην τελευταία καλή στιγμή στο ματς ο Ελευθεριάδης νικήθηκε στο τετ α τετ μετά την μπαλιά του Κερασίδη, πλασάροντας από πλάγια θέση πάνω στο Ματσιώρη.
Διαιτητής: Ραβίκαλης Πέτρος.
ΑΒοηθός: Μαρμαρίδης Γιώργος.
ΒΒοηθός: Σκριτζόβαλης Βασίλης, της ΕΠΣ Δράμας.
ΑΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (Σάββας Θεοδωρίδης): 1. Ματσιώρης Β., 2. Παπαδόπουλος Ανέστ., 3. Καμπούρογλου, 4. Δανιήλ (49’ – 18. Παπαδόπουλος Αναστ.), 5. Τουματζίδης (68’ – 14. Παπαδόπουλος Γ.), 6. Ιωαννίδης, 7. Παπαδόπουλος Ν., 8. Βασλής, 9. Σαλπιγκτίδης, 10. Ανδρεάδης (61’ – 16. Κούρτης) & 11. Παπαδόπουλος Στ. (61’ – 17. Μπερμπερίδης).
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Παπαμιχαήλ, 3. Καλαϊτζής ( 83’ – 13. Μωυσίδης), 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου (68’ – 14. Καρακάσης), 6. Γεωργιάδης (87’ – 16. Ελευθεριάδης), 7. Παπαδόπουλος, 8. Φερφέρης, 9. Κοκλίδης, 10. Τσακμακίδης (63’ – 12. Κερασίδης) & 11. Περσιανλής.
Ø Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 8ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
1.     Χωριστή-Σιταγροί 0:3 (70’ Παπαδόπουλος Θ.-85’&91’ Γουνατίδης)
2.   Κάτω Νευροκόπι-Καστρινός 5:0 (32’ Τσενεκλίδης-33’&89’ Αγάποβ-58’&82’ Χριστιανίδης)
3.   Καλαμπάκι-Αμπελόκηποι 6:0 (9’&60’ Στάικος-25’ Τζιβανάκης-70’&90’ Πέτρο-75’ Καλατζίδης)
4.   Πετρούσα-Δοξάτο 3:1 (26’ Ασλανίδης Μιχ.-40’&71’ Γεωργιάδης / 11’ Αποστολίδης)
5.   Καλή Βρύση-Καλλίφυτος 1:0 (90’ Βουγόγιας)
6.   Άγιος Αθανάσιος-Προσοτσάνη 2:5 (37’ Ιωαννίδης-67’ Παπαδόπουλος Αναστ. / 28’,42’&54’ Κοκλίδης-47’ Περσιανλής-80’ Παπαδόπουλος)
7.    Αλιστράτη-Πανδραμαϊκός 2:2 (75’&77’ Μυλωνάς / 40’ Υψηλός-47’ Παναγιώτου)
8.   Φωτολίβος-Βώλακας 1:4 (51’ Μαριάδης / 10’ Σταμπουλής Ηλ.-40’ Στάικος Π.-65’&70’ Παναγιώτου)
Πηγή: papalazarou-draminaspor.blogspot.gr