ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΑΤΩ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ – Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ 0:1...post game by Stelios Hartalis.

ΘύμισεΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ!
Καλό το φεστιβάλ των γκολ που κυρίως στο προηγούμενο 20ήμερο πρόσφεραν απλόχερα τα παιχνίδια της Προσοτσάνης, ωστόσο η Προσοτσάνη που αγαπήσαμε και κυρίως η Προσοτσάνη που κατάφερε τόσα και τόσα πολλά με την «αυγή» της νέας χιλιετίας εμφανίστηκε για 1η φορά φέτος μέσα στο Κάτω Νευροκόπι.
Σένα βαρύ αγωνιστικό χώρο, κόντρα σέναν παραδοσιακά δυσκολοκατάβλητο γι αυτήν αντίπαλο και σε μια έδρα που εσχάτως είχε γίνει απόρθητη για τους «ροχιμπλάνκος», η άμυνά της κι ένας ακόμααμυντικός που ντύθηκε επιθετικός (0:1 48’ ο Παπαμιχαήλ) έδωσαν στην ομάδα του Γιώργου Λάλα το τρίποντο και τη σταθεροποίηση στο 2ο σκαλί του βαθμολογικού πίνακα.
Παρουσία πολύ λιγότερων φιλάθλων σε σχέση με πιο πρόσφατα παιχνίδια στο Κάτω Νευροκόπι, Ακρίτας και Γυμναστικός είχαν πρωτίστως ναντιπαρέλθουν τη

λάσπη που σταδιακά βγήκε στην επιφάνεια του αγωνιστικού χώρου, με τους γηπεδούχους του Αντώνη Παπάζη να μπαίνουν πιο δυνατά κι εκμεταλλευόμενοι τον «αέρα» της έδρας να πιέζουν κυρίως με σουτ εκτός περιοχής την εστία του Αβραάμ, ο οποίος φρόντισε να δείξει από νωρίς τις προθέσεις του να μη δεχθεί γκολ μετά από ένα μήνα. Με την Προσοτσάνη πάντως να χάνει την κλασσικότερη ευκαιρία με το μετέπειτα σκόρερ στο 1ο δεκάλεπτο και τον Κοκλίδη να σημαδεύει το δοκάρι λίγο πριν το ημίχρονο, ο κ. Πουλικίδης έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την 15άλεπτη ανάπαυλα.
Στο 2ο μέρος ο 22άχρονος ακραίος αμυντικός φρόντισε νωρίς-νωρίς να βάλει την ομάδα του σε θέση οδηγού, ο Ακρίτας αντέδρασε σπασμωδικά και η Προσοτσάνη χτυπώντας είτε στην κόντρα είτε μεταφέροντας την πίεση ψηλά κλέβοντας πολλές μπάλες πλησίον στα καρέ του Harizanov, έδειχνε πιο κοντά σε ένα 2ο γκολ, το οποίο ναι μεν δεν ήρθε λόγω αστοχίας, ωστόσο δεν το πλήρωσε μέσω του άγραφου νόμου του ποδοσφαίρου. Άλλωστε οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν ούτε μία «καθαρή» ευκαιρία στους αντιπάλους τους για να διεκδικήσουν το βαθμό της ισοπαλίας.
Πέρα για πέρα δίκαιο τρίποντο για τους φιλοξενούμενους λοιπόν, οι οποίοι ουσιαστικά «ρέφαραν» την εντός έδρας ήττα από το Φωτολίβος, φεύγοντας νικηφόρα για 1η φορά από το λεκανοπέδιο από τον Ιανουάριο του 2004 (σ.σ. 0:1 στο 51’ Γιώργος Ασλανίδης).
Λεπτό προς λεπτό:
5’ καλό σουτ του Χατζηλαζαρίδη από 20 μέτρα φεύγει έξω.
9’ 1ο κόρνερ στο ματς από αριστερά με τον Παπαδόπουλο να το εκτελεί, η άμυνα διώχνει απρόσεκτα στον προωθημένο Παπαμιχαήλ που μπροστά από το πέναλτι σουτάρει ανενόχλητος πάνω από το οριζόντιο.
19’ μακρινό σουτ από τον άξονα του Χριστιανίδη, η μπάλα σκάει μπροστά στον Αβραάμ που σώζει βλέποντάς την να φεύγει ελάχιστα δίπλα στο αριστερό του δοκάρι κόρνερ.
20’ στην εκτέλεσή του πήγε ο Χριστιανίδης, κεφαλιά του Κατσακίδη εύκολη υπόθεση για τον Αβραάμ που αυτή τη φορά μπλόκαρε σταθερά.
21’ με τρεις μπαλιές κόντρα επίθεση της Προσοτσάνης από το Ρούσσο στον Κερασίδη και τελικός αποδέκτης στην περιοχή και πλάγια αριστερά ο Παπαδόπουλος, πλασάρει συρτά μόλις άουτ.
30’ ακριβώς στο ημίωρο ο Μουζενίτοβ στρώνει πιο δίπλα του κι εκτός περιοχής για το Μαυρόπουλο που σουτάρει άστοχα.
32’ σουτ φάουλ του Χριστιανίδη στην αγκαλιά του Αβραάμ η μπάλα.
36’ ο Μιχαηλίδης πιέζει κι αναγκάζει σε λάθος τον Αστερίου πλάγια δεξιά, σουτ χωρίς καθυστέρηση κι ενώ ο Αβραάμ ήταν εκτός θέσης άουτ.
38’ ισχυρό σουτ του Χριστιανίδη δύσκολη φάση για τον Αβραάμ που χάνει την μπάλα, αλλά έγκαιρα προλαβαίνει και τη διώχνει, κερδίζοντας ταυτόχρονα και το φάουλ από το Μιχαηλίδη.
42’ στην τελευταία καταγεγραμμένη φάση στο αημίχρονο, κόρνερ από αριστερά και πάλι με τον Παπαδόπουλο, αφύλακτος στη γωνίας της μικρής περιοχής ο Κοκλίδης στοπάρει και με πλασέ σημαδεύει το κάθετο δοκάρι.
ΓΚΟΛ 0:1 στο 48’, και πάλι από κόρνερ του μόνιμου εκτελεστή Παπαδόπουλου, ο Παπαμιχαήλ μέσα από ένα όμιλο παικτών πλάσαρε με δύναμη από το κέντρο της μικρής περιοχής νικώντας το Harizanov.
53’ κόρνερ αυτή τη φορά από δεξιά με τον Κερασίδη, πιο ψηλά απόλους ο Αστερίου κερδίζει την κεφαλιά που δε βρίσκει όμως στόχο.
54’ φάουλ στην προέκταση της περιοχής με τον Παπαδόπουλο να φέρνει την μπάλα στην καρδιά της άμυνας του Ακρίτα, ο Τσακμακίδης πιάνει τη δύσκολη κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.
56’ κόρνερ του Χριστιανίδη, η μπάλα δεν απομακρύνεται με το Μαυρόπουλο να βλέπει πιο δίπλα του τον επερχόμενο Χατζηλαζαρίδη σουτ του τελευταίου ένα μέτρο πάνω από τα δοκάρια.
58’ κόρνερ του Παπαδόπουλου, με γροθιές ο Harizanov διώχνει πάνω στον Κοκλίδη, πλασάρει προς την κενή από τερματοφύλακα εστία αλλά με πολλά σώματα αμυνόμενων, στην πορεία της ο Τσακμακίδης προσπαθεί κι αυτός με τη σειρά του να τη σπρώξει προς τα δίχτυα, ανεπιτυχώς.
69’ δύσκολο γύρισμα του Κερασίδη και κεφαλιά του Κοκλίδη, η μπάλα αργά-αργά έφυγε εκατοστά δίπλα στο δεξί δοκάρι άουτ.
83’ φάση διαρκείας στην περιοχή της Προσοτσάνης, ο Μουζενίτοβ τελικός αποδέκτης σουτάρει στην πλάτη του Αθανασιάδη και η μπάλα καταλήγει κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους γηπεδούχους.
86’ ο Τσακμακίδης ανάμεσα σε δύο αντιπάλους καταφέρνει να μείνει όρθιος και να περάσει την πάσα μισό γκολ για το νεοεισελθόντα Σαμαρά, ωστόσο το πλασέ του εμβληματικού αρχηγού της Προσοτσάνης σταματάει στον Harizanov που παραχωρεί το κόρνερ.
92’ κάθετη του Σαμαρά σε θέση τετ α τετ η έτερη αλλαγή του Γιώργου Λάλα, ο 16άχρονος Μωυσίδης, πλασάρει ελάχιστα άουτ.
93’ μέσα στην περιοχή από τη σέντρα του Σαμαρά ο Κερασίδης στρώνει στον Περσιανλή που πλασάρει για να δει την μπάλα να φεύγει ξυστά δίπλα στο δεξί δοκάρι, στην τελευταία καλή στιγμή στο ματς.
Διαιτητής: Πουλικίδης Κώστας.
ΑΒοηθός: Μαυρομελίδης Αντώνης.
ΒΒοηθός: Τσακίρης Κώστας, της ΕΠΣ Δράμας.
ΚΑΤΩ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙ (Αντώνης Παπάζης): 1. Harizanov, 2. Πετρίδης Ν. (λ.τρ. 76’ – 17. Γαλόπουλος), 3. Χατζηλαζαρίδης, 4. Κατσακίδης, 5. Μιχαηλίδης, 6. Μουζενίτοβ, 7. Μαυρόπουλος (68’ – 18. Κεσίδης), 8. Βασιλειάδης Μ., 9. Τσενεκλίδης, 10. Χριστιανιάδης & 11. Τσεπνίδης.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Παπαμιχαήλ, 3. Κερασίδης, 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Γεωργιάδης, 7. Παπαδόπουλος (84’ – 13. Σαμαράς), 8. Ρούσσος, 9. Κοκλίδης, 10. Τσακμακίδης (89’ – 17. Μωυσίδης) & 11. Περσιανλής.
Ø Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 10ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
1.     Αμπελόκηποι-Σιταγροί 1:2 (71’ Γιάντσογλου / 14’ Παναγιώτου-45’ Μελικίδης)
2.   Καστρινός-Δοξάτο 0:1  (15’ Μουρατίδης)
3.   Χωριστή-Καλλίφυτος 1:2 (20’ Ουζούνης / 65’&67’ Παυλίδης Δ.)
4.   Κάτω Νευροκόπι-Προσοτσάνη 0:1 (48’ Παπαμιχαήλ)
5.   Καλαμπάκι-Πανδραμαϊκός 0:0
6.   Πετρούσα-Βώλακας 1:2 (37’ πέν. Γιαννίκης / 17’ Μαρκόπουλος-33’ Παναγιώτου)
7.    Καλή Βρύση-Φωτολίβος 2:1 (7’ Αβράμης-39’ Παλλικάρης / 30’ Σεμπελίδης)
8.   Άγιος Αθανάσιος-Αλιστράτη 2:1 (65’ Ανδρεάδης-76’ Παπαδόπουλος Στ. / 80’ πέν. Κοκοτσάκης Ν.)
Πηγή: papalazarou-draminaspor.blogspot.gr