ΚΑΟΔ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ 56-61 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

‘’Αποκλεισμός-ΣΟΚ’’ με τρίποντη καταιγίδα…!!!!!

Είναι ορισμένες φορές που όσο και αν προσπαθείς να φτάσεις στην πηγή….κάποιος απρόσμενος παράγοντας …σου ‘’κλέβει’’ το νερό μέσα από τα χέρια…
Κάτι τέτοιο συνέβη το απόγευμα της Τετάρτης στο Α.Π.Κ. ‘’Δημήτριος Κραχτίδης’’ με τον ΚΑΟΔ να γνωρίζει την ήττα με σκορ 56-61 (ημ.32-27) από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και συνάμα να αποκλείεται από την επόμενη φάση του Πρωταθλήματος και δη από το final-four.….

Ένας αποκλεισμός που φάνταζε ως κακόγουστο αστείο πριν την έναρξη της σειράς ωστόσο συνέβη και μάλιστα με τρόπο εκκωφαντικό……αφού η δραμινή ομάδα δέχθηκε ούτε πολύ…ούτε λίγο 12 τρίποντα (12/22) !!!!!
Ο ΚΑΟΔ αν και ξεκίνησε καλά το ματς προηγούμενος στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-12  πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 32-27 και με καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος..
Στην επανάληψη μάλιστα …’’πάτησε γκάζι’’ μέχρι το 28ο λεπτό όταν και είδε την διαφορά στο +15 (45-30)..
Από εκείνο το σημείο και μετά ….η εβρίτικη ομάδα άρχισε να ‘’πυροβολεί ‘’ από την γραμμή των 6,75 ….και με 8/8 (!!!!!!) τρίποντα μέσα σε οχτώ λεπτά (28΄-36΄) ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και με ένα σερί   3-24(!!!!!) πέρασε μπροστά με σκορ 48-54……!!!!!!
Με τους παίκτες του ΚΑΟΔ να προσπαθούν να συνέλθουν από την ‘’τρίποντη καταιγίδα’’ …οι ‘’πράσινοι’’ οδήγησαν τους παίκτες των φιλοξενούμενων στην γραμμή των βολών για να γυρίσουν το παιχνίδι όπου και εκεί οι Εβρίτες ήταν αλάνθαστοι με τον συνήθως άστοχο Παπαπουδη …να κάνει όργια….(6/6 βολές) …..
Δυστηχώς το τελικό σκορ 56-61 βρήκε την ομάδα μας να ηττάται αλλά να κερδίζει το χειροκρότημα από τους περίπου 400 θεατές οι οποίοι αναγνώρισαν την προσπάθεια των ‘’πρασίνων’’……
Τα δεκάλεπτα :21-12 , 32-25(ημ.) ,45-39 , 56-61.
ΚΑΟΔ (Μπέσσας-Καγιάογλου) : Μανιώτης 10 (1) , Καρυοφύλλης , Αμπελακιώτης 14 (1) , Γιεδίκης , Τοσουνίδης 6 , Μποβασιανός 10 , Ταχυρίδης 5 , Εξουζίδης 11.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ.(Παπαλαμπίδης) : Κιτσόπουλος , Σιταρίδης 9 (2) , Θεολογίδης , Αντωνίου 3 (1) , Φωτιάδης 11 (3) , Παπαπούδης 20 (3 τρ. και  6/6 βολές) , Τσάγιας 3 (1) , Τουτουκτσής 2 , Κανάκης 11 (1) , Παπαλαμπίδης 2.