Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ – ΟΡΦΕΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ 0:0...post game by Stelios Hartalis

Δε «Χ»άρηκε την κορυφή
καθώς όχι μόνο στην τριπλή πλέον συγκατοίκηση σαυτήν και σύμφωνα με τους διεθνείς κανονισμούς αναγράφεται ως 3η, αλλά κυρίως γιατί απώλεσε μεγάλη ευκαιρία να ξεφύγει στο +2 από Καλαμπάκι και Πανδραμαϊκό.
Η Προσοτσάνη λοιπόν αν και μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο κυριολεκτικά της 5άλεπτης καθυστέρησης ήταν η ομάδα που επιδίωξε το γκολ νίκης, εντούτοις αυτή τη φορά δε βρήκε στο πρόσωπο κανενός παίκτης της τον «ήρωα της ύστατης στιγμής», με το Βαλάντη Παπαδόπουλο να φτάνει εκατοστά πριν απαυτόν, όμως ο κορυφαίος του γηπέδου και φυσικά της Χωριστής, ο φύλακας-άγγελός της  Λουκάς Αποστολίδης είπε «όχι» στη μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων στο 95’.....

Ματς που όπως και πολλά άλλα που προηγήθηκαν στη φετινή σεζόν στο «Γεώργιος Μακρής» είχε τον φιλοξενούμενο να μπαίνει καλύτερα στον εξαιρετικό αγωνιστικό χώρο και να απειλεί σε δύο περιπτώσεις, με τον Αβραάμ στη 2η όπου χρειάστηκε να αποτρέπει την ψυχρολουσία με το «καλησπέρα» παρουσία περίπου 150 φιλάθλων.
Η ομάδα του Γιώργου Λάλα σταδιακά μετέφερε την μπάλα ορθολογικά είτε από τα άκρα είτε με κίνηση στον άξονα πλησίον της περιοχής του Ορφέα, χωρίς ωστόσο τη μεγάλη φάση κι έτσι παρά τα 5-1 κόρνερ υπέρ της στο διάστημα αυτό οι δύο ομάδες πήγαν σταποδυτήρια με το στείρο 0:0 να σφραγίζει τις προσπάθειές τους.
Στο 2ο ημίχρονο οι της Χωριστής αμύνθηκαν μαζικά παίζοντας και με το χρόνο για τον πολύτιμο γι αυτούς βαθμό στην προσπάθεια που κάνουν για την αποφυγή του υποβιβασμού, με χαρακτηριστική την εικόνα ότι πολλές φορές ο πιο κοντινός παίκτης προς τα καρέ του Αβραάμ ήταν μέσα στο ημικύκλιο πίσω από το κέντρο.
Η μπάλα ήταν συνεχώς στα πόδια των παικτών των «ροχιμπλάνκος», η πίεσή τους ολοένα κι αυξανόταν, οι οποίοι ναι μεν έφταναν με ευκολία στην περιοχή, αλλά είτε η τελική πάσα είτε η τελική προσπάθεια υστερούσε καθαρής σκέψης κι έτσι μοιραία η Προσοτσάνη υποχρεώθηκε στη «λευκή» ισοπαλία.
Λεπτό προς λεπτό:
3’ πάσα του Κωταΐδη στον κάθετο άξονα και ο Δημητριάδης προχωρώντας με την μπάλα 4-5 μέτρα σουτάρει δίπλα στο αριστερό δοκάρι άουτ.
7’ ωραία βαθιά μπαλιά του Πετρά στο αριστερό άκρο της επίθεσης για τον Ουζούνη που αποφεύγει με ντρίπλα τον Περσιανλή, σουτάρει από πλάγια θέση με το δεξί για να βρει σετοιμότητα τον Αβραάμ που διώχνει κι ο Παπαμιχαήλ απομακρύνει κι άλλο από την περιοχή.
22’ μακρινό ένα-δύο Τσακμακίδη και Κοκλίδη, ο τελευταίος μπαίνοντας από δεξιά στην περιοχή επιχειρεί το σουτ στην κλειστή γωνία για να παραχωρήσει κόρνερ ο Αποστολίδης.
27’ μακρινό συρτό σουτ του Κοκλίδη πριν τη διώξει σε κόρνερ ο Αποστολίδης αυτή βρίσκει και σε πόδι αμυνόμενου κάνοντας ακόμα πιο δύσκολη την επέμβαση του έμπειρου τερματοφύλακα.
28’ στο κόρνερ από δεξιά ο Καλαϊτζής απευθείας μέσα η μπάλα, κάτω όμως από το οριζόντιο δοκάρι του ο Αποστολίδης αποσοβεί το γκολ παραχωρώντας νέο κόρνερ που περνά ανεκμετάλλευτο για τους γηπεδούχους.
47’ μακρινό σουτ του Αθανασιάδη Δημ. πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.
63’ σουτ φάουλ του Ρούσσου πέφτει στη δεξιά του γωνία ο Αποστολίδης και μπλοκάρει σταθερά.
70’ κόκκινη κάρτα σε Παπαμιχαήλ και Πετρά.
85’ πλαγιοκόπηση του Καλαϊτζή από αριστερά που μέσα από πολλά σώματα καταφέρνει να βρει στο ύψος του πέναλτι τον Τσακμακίδη, ο 1ος σκόρερ της Προσοτσάνης πιάνει το γυριστό σουτ κι αφού η μπάλα πρώτα σκάει στο χόρτο καταλήγει στα χέρια του Αποστολίδη.
95’ η φάση του ματς δευτερόλεπτα πριν το τελικό σφύριγμα του άριστου σένα ακόμα αγώνα της Προσοτσάνης και παρά το 0-2-3 ρεκόρ της με τον κ. Χατζηαθανασιάδη, όταν ο Τσακμακίδης από το ημικύκλιο της περιοχής πασάρει πιο αριστερά στον Παπαδόπουλο, που αποφεύγει τον προσωπικό του αντίπαλο, φέρνει την μπάλα στο δεξί σουτάρει κι ενώ η μπάλα κατευθυνόταν προς το βάθος της εστίας, ο Αποστολίδης ίπταται και με τα ακροδάχτυλα παραχωρεί το 13ο και τελευταίο κόρνερ των γηπεδούχων.
Διαιτητής: Χατζηαθανασιάδης Θάνος.
ΑΒοηθός: Νικολαΐδου Φώφη.
ΒΒοηθός: Καπάνταγης Χρήστος, της ΕΠΣ Δράμας.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Παπαμιχαήλ, 3. Καλαϊτζής, 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Φερφέρης, 7. Γεωργιάδης, 8. Ρούσσος, 9. Κοκλίδης (65’ – 12. Παπαδόπουλος), 10. Τσακμακίδης & 11. Περσιανλής Λ. (85’ – 13. Αθανασιάδης Χαρ.)
ΧΩΡΙΣΤΗ (Θωμάς Ματρακούκας): 1. Αποστολίδης, 2. Τουρφαντίδης, 3. Περσιανλής Γ. (46’ – 12. Παπαεμμανουήλ), 4. Πετράς, 5. Παπαδόπουλος, 6. Τζίνης, 7. Ουζούνης, 8. Αραμπατζής, 9. Δημητριάδης (75’ – 14. Παπάζολγου), 10. Κωταΐδης & 11. Τάσιος (85’ – 17. Βελένης).
Ø Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 18ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
1.     Άγιος Αθανάσιος-Σιταγροί 1:1 (14’ Σαλπιγκτίδης / 88’ Δημητριάδης)
2.   Αλιστράτη-Καλή Βρύση 4:0 (9’ πέν. Μυλωνάς-38’ Χριστοφορίδης-43’ πέν. Γιάντσος Π.-65’ Θεοφανίδης)
3.   Φωτολίβος-Πετρούσα 1:1 (30’ Καγιόγλου / 21’ Ασλανίδης Μιχ.)
4.   Βώλακας-Καλαμπάκι 2:0 (70’ Σταμπουλής Ηλ.-80’ Μαρίγκος Γ.)
5.   Πανδραμαϊκός-Κάτω Νευροκόπι 2:1 (70’ Παυλίδης Γ.-96’ Πατένταλης / 81’ Χατζηλαζαρίδης)
6.   Προσοτσάνη-Χωριστή 0:0
7.    Καλλίφυτος-Καστρινός 5:1 (18’ Θεοδωρέλης-28’ Kunchulia-35’ Παυλίδης Δ.-55’ αυτ. Τσιρίδης-60’ Σαϊνίδης / 75’ Τσιρίδης)
8.   Αμπελόκηποι-Δοξάτο 3:0 (15’ Παπαδόπουλος Κ.-73’ Μύγας-81’ Μιχαηλίδης)
12
Ø Το προσεχές Σάββατο (24-02-2018 και ώρα 3:30μ.μ.) θα διεξαχθεί η 3η και τελευταία αγωνιστική της Εφάσης του κυπέλλου, που περιλαμβάνει τα κάτωθι παιχνίδια:

Ø Για τον 1ο όμιλο: Πανδραμαϊκός-Καλαμπάκι (Ρεπό το Κάτω Νευροκόπι) &
Ø Για το 2ο όμιλο: Βώλακας-Αμπελόκηποι (Ρεπό η Προσοτσάνη που είναι ήδη στον τελικό).