PLAY OFF ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗΝ Α1

Έχασε στην ανώτερη ΧΑΝΘ. Πάλεψε μόνο στα πρώτα 25΄.
Με νίκη όμως με τον Αρχέλαο και ήττα της Κέρκυρας στην ΧΑΝΘ την επόμενη αγωνιστική κατακτά την 2η θέση.

Την ήττα με 35-27 γνώρισε ο Χιλιώτης Δράμα 1986 μέσα στην ΧΑΝΘ. Τα πρώτα 25΄ η δραμινή ομάδα ήταν μέσα στο σκορ αλλά ένα τραγικο και με πολλά λάθη τελευταίο πεντάλεπτο του Α΄ ημιχρόνου έδωσε την ευκαιρία στην ΧΑΝΘ να κάνει ένα σερί 6-0. Στο πεντάλεπτο αυτό εκτός από τα πολλά λάθη κυρίως στην άμυνα καθοριστικό ρόλο έπαιξαν και οι διαιτητές οι οποίοι «έσμπρωξαν» την ΧΑΝΘ να πάρει και την διαφορά. Στο Β΄ ημίχρονο η ΧΑΝΘ....

ανέβασε την απόδοσή της και δεν έδωσε περιθώρια στην δραμινή ομάδα να ξαναδιεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι. Από τους δραμινούς ξεχώρησαν  οι Κοβογλανίδης και ο Θωμίδης.  Σε κακή μέρα όλοι οι περιφερειακοί της ομάδας. Για περισσότερα από 15 λεπτά χρησιμοποιήθηκαν και οι Παίδες Φραγκούλης, Τσαύλος, Γιαννακόπουλος, Γκαμότσος οι οποίοι είχαν πολύ καλό παιχνίδι δείχνοντας ότι στο μέλλον έχουν να προσφέρουν πολλά στην ομάδα.
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-6, 8-9, 12-12, 16-14, 22-15 (ημχ), 24-18, 27-20, 29-22, 31-22, 33-24, 35-27.
ΧΑΝΘ (Τσολάκος): Ευαγγελόπουλος, Τσιρογιάννης 5, Μαυροδουλάκης, Σαρηγιαννίδης 2, Ν. Ππαδόπουλος 3, Ρεμπελάκος, Δέσπος 3, Βασιάδης 6, Ιωαννίδης, Θ. Παπαδόπουλος 1, Στίγγας 4, Τσαμήτρος, Αργυρίου 3, Παπαβασίλης 4, Τσαγκαράκης 1, Μπαϊρλής 3.
ΔΡΑΜΑ 1986 (Βαλαβάνης): Τσεπίδης, Παπάζογλου, Γκαμώτσος, Κοτσαμαρίκογλου, Θωμίδης 3, Κοβογλανίδης 7, Κουρουτσίδης 1, Χαϊτίδης 4, Κουρτίδης 4, Τσιτσίγκος, Μαλαμίδης 1, Φραγκούλης 2, Γιαννακόπουλος 1, Ιακωβίδης 3, Τσάυλος 2, Στρατηγέλης.
Διαιτητές: Νάσκος - Χαρίτσος. Δίλεπτα: 3-1. Κόκκινη: Κοβογλανίδης (49:50, δεν κρατήθηκε δελτίο), Πέναλτι: 0/0 - 4/6.