ΔΡΑΜΑ 86 – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 34-25

Νίκη οχτάδας για την Δράμα 86, η οποία επικράτησε εντός έδρας του Φίλιππου Βέροιας με 34-25 για την 9η αγωνιστική της Handball Premier. Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Δράμας έφτασε τους 7 βαθμούς και βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας σε αντίθεση με τον Φίλιππο που παρέμεινε στους 6 βαθμούς.....

Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-2 στο 10′, ο Φίλιππος ισορρόπησε σταδιακά το παιχνίδι, ισοφαρίζοντας αρχικά σε 6-6 στο 15′ και παίρνοντας μάλιστα προβάδισμα δυο τερμάτων στο σκορ στο 20′, με τον Δάσκαλο να κάνει το 8-10. Η άνοδος αυτή δεν κράτησε για πολύ, αφού στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου οι παίχτες του Σάκη Βαλαβάνη με ένα επί μέρους 8-3, πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να βρίσκεται στο 16-13 υπέρ τους και τον Φίλιππο να έχει χάσει τον Κωστακίδη που αποβλήθηκε στο 27:27 με τρία δίλεπτα.

Η αποβολή του Κωστακίδη, φαίνεται ότι αποσυντόνισε τους παίχτες του Θύμιου Πιπελίδη, αφού μετά το 35′ όταν και το σκορ ήταν στο 18-17, η Δραμινή ομάδα άρχιζε να ανεβάζει στροφές, με τη διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά τα 6 τέρματα  με τον Ντράσκιτς να κάνει το 23-17 στο 41:25. Οι Δραμινοί, ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό του αγώνα, διατηρούσαν προβάδισμα 5-6 τερμάτων, το οποίο άνοιξε μετά το 50′ για να φτάσουν σε μια σημαντική νίκη με σκορ 34-25.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-2, 6-7, 8-9, 12-12, 16-13 (ημίχ), 18-16, 22-17, 25-20, 29-22, 31-24, 34-25.

Διαιτητές: Δελόγλου – Θεοδοσίου. Δίλεπτα: 5-4. Κόκκινη: Κωστακίδης 27:27 (τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 3/3-2/3

ΔΡΑΜΑ 86 (Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Γουργούμης, Κοτσαμαρίκογλου 1, Χαϊτίδης 11, Ντράσκιτς 7, Τουνγκελίδης 7, Κουρτίδης 1, Καφαντάρης 1, Τσιτσίγκος 1, Φραγκούλης, Θωμίδης 3, Γιαννακόπουλος, Κοβογλανίδης 1, Σίνα, Ιακωβίδης, Κουρουτζίδης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Πιπελίδης): Τζίμπουλος 2, Ταραμονλής, Παντελίδης 4, Χαραλαμπίδης 1, Καλλιαρίδης, Παπαγιάννης 1, Τριανταφυλλίδης 6, Κωστακίδης 2, Αποστολίδης 2, Μαυρόπουλος, Κουκουτσίδης 1, Δάσκαλος 4, Κορωνάς 1, Φιλόσογλου, Παπαδόπουλος 1, Τζωρτζίνης.