ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – ΓΣ ΔΡΑΜΑ 86 36-24

Εύκολο απόγευμα είχε ο Αερωπός στην Έδεσσα που επικράτησε με 36-24 του ΓΣ Δράμας 86 και μετά από τρία παιχνίδια μακριά από τη νίκη πήρε τους δύο βαθμούς.
Μετά από τρία άσχημα αποτελέσματα, ο Αερωπός έψαχνε αντίδραση κάτι που κατάφερε κόντρα στην Δράμα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά τον αγώνα και κατάφεραν να πάρουν μια μικρή διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν φτάνοντας στην ισοφάριση. ο Αερωπός όμως στα τελευταία 10 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, με έναν εξαιρετικό Κυριακού αλλά και τον Παναγιώτη Τζουβάρα κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά του και να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 17-13.
Στο δεύτερο ημίχρονο,.....

οι γηπεδούχοι όχι μόνο διαχειρίστηκαν σωστά τη διαφορά, αλλά τη μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο. Αξίζει να σημειωθεί ότι το επιθετικό όπλο της Δράμας, ο Ευγένιος Τουγκελίδης έμεινε μακριά από τα τέρματα που πετυχαίνει συνήθως μιας και δεν κατάφερε να πάρει προσπάθειες λόγω της καλής άμυνας του Αερωπού.
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 6-5, 6-9, 11-10, 15-13, 17-13 (ημχ.) 21-14, 23-15, 28-18, 30-19, 34-22, 36-24
Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 6-3, Πέναλτι: 1/2-5/5
ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τοζυβάρας Π. 3, Μαυρόπουλος, Ρόμπης Α., Τζουβάρας Θ. 3, Κράλλης 5, Ανγκέλοφ 2, Δημάκης 6, Ντράκσιτς 1, Βαφείδης 1, Ρόμπης Δ., Κυριμλίδης 2, Κυριακού 13, Λιόφης, Αρβανιτίδης, Τριανταφύλλου.
ΓΣ ΔΡΑΜΑ 86 (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Χαϊτίδης 3, Τουνγκελίδης 5, Κοτσαμαρίκογλου 1, Θωμίδης 1, Αντάμοβιτς 6, Κοβογλανίδης 1, Κουρουτζίδης, Γιαννακόπουλος 2, μαλαμίδης, Τσιτσίγκος 2, Κουρτίδης 1, Σίνα, Παγωνίδης 1, Κρανιώτης.
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ:
Στη θέληση που είχε η ομάδα του για να πάρει το παιχνίδι με την Δράμα στάθηκε ο προπονητής του Αερωπού Έδεσσας Γιάννης Πηλαλίδης σε δηλώσεις του μετά τη νίκη της ομάδας του. Αναλυτικά όσα ανέφερε στο e-handball.gr: «Σίγουρα ήταν ένα παιχνίδι που το θέλαμε πολύ μετά τα τελευταία άσχημα αποτελέσματα. Αυτή την βδομάδα δείξαμε συσπείρωση και δουλέψαμε με ότι μέσο είχαμε για να δείξουμε ένα καλό πρόσωπο. Κάναμε μια μικρή κοιλιά στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου γιατί δεν είχαμε επαφές στην άμυνα, πράγμα που διορθώσαμε. Προτιμήσαμε να παίξουμε μια ανοιχτή άμυνα κλείνοντας όλες τις περιφερειακές επιλογές του Τουνγκελίδη που ξέρουμε ότι είναι ένα επιθετικό όπλο της Δράμας».