Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ – ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 2:4.....post game by Stel;ios Hartalis

Σε ελεύθερη πτώση
...εδώ κι ένα μήνα και δη από την τελευταία της νίκη (σ.σ. 1:0 μέσα στην Καλλίφυτο στις 10 Μαρτίου) βρίσκεται η Προσοτσάνη στο πρωτάθλημα της ΑΕΠΣ Δράμας κι αν σαυτό το αρνητικό σερί προσθέσουμε ενδιάμεσα και την απώλεια του κυπέλλου, τότε η νίκη αγνοείται για τέσσερα στη σειρά ματς.
Μέγα τρίποντο για τοΜέγα στη μάχη για τη σωτηρία 26 χρόνια κι ένα μήνα μετά από τη μοναδική του επιτυχία στο «Γεώργιος Μακρής», ο οποίος όπλισε 5 φορές στο ματς και βρήκε δίχτυα στις 4 εξ αυτών με το εξαιρετικό ποσοστό της τάξεως του 80% να μην το συναντάς ούτε σε αγώνα μπάσκετ......

Οι γηπεδούχοι του Γιώργου Λάλα στο επίσημο ντεμπούτο του γεννημένου στις 23 Μαρτίου του 2001 γκολκίπερ Δημήτρη Μαναρίδη, είδαν τους αντιπάλους του να κάνουν ότι θέλουν στο 1ο 20άλεπτο, χρονικό σημείο όπου ενδιάμεσα στα δύο γκολ (0:1 στο 9’ Ανδρέαδης & 0:2 στο 15’ Σαλπιγκτίδης) ο νεαρός άσσος είπε «όχι» σε διπλή προσπάθεια του σκόρερ του 2ου γκολ.
Η αφύπνιση ξεκίνησε από ένα πέναλτι φάντασμα το οποίο ωστόσο δε μετουσιώθηκε σε γκολ, με το Ματσιώρη να «ψαρεύει» τον Τσακμακίδη και να μπλοκάρει στο 28’, ωστόσο λίγο αργότερα ο παίκτης της Προσοτσάνης πήρε το αίμα του πίσω (1:2 στο 33’). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν έδωσαν συνέχεια και δέχτηκαν το 3ο γκολ του Αγίου σχεδόν άμεσα (1:3 στο 37’ Ασλανίδης), για να κλείσει το ημίχρονο με το Ρούσσο στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων να ευστοχεί στο μαρς πέναλτι που υπέπεσε και πάλι ο Μπαϊρακτάρης πάνω στον Παπαδόπουλο Β. αυτή τη φορά (2:3 στο 45’+1’).
Η επανάληψη σαν σεcopy-pasteμε πολλά ματς των ροχιμπλάνκος φέτος είχεκατηφορική προς την περιοχή του Ματσιώρη μορφή, με εννιά καταγεγραμμένες ευκαιρίες κι επτά κόρνερ, οι έξι εκ των οποίων κάλλιστα να θεωρούνται ως κλασσικές για γκολ. Κι ενώ η ομάδα του Σάββα Θεοδωρίδη είχε ταμπουρωθεί μην μπορώντας να κάνει κάτι διαφορετικό με μοναδικό στόχο να μην ισοφαριστεί από τους αντιπάλους της, στη μία και μοναδική φορά που πέρασε με αξιώσεις το κέντρο, κατάφερε ναπλοποιήσει την υπόθεση νίκη για το υπόλοιπο τυπικής διαδικασίας χρονικό διάστημα του ματς (2:4 στο 86’ Μπερμπερίδης).
Λεπτό προς λεπτό:
ΓΚΟΛ 0:1 στο 9’, γύρισμα του Σαλπιγκτίδη στο σώμα του Παπαμιχαήλ, νέα σέντρα βρίσκει αμαρκάριστο τον Ανδρεάδη που με ωραίο πλασέ ανοίγει το σκορ.
10’ πάσα του Παπαδόπουλου Β. για το Μωυσίδη, αδύναμο πλασέ στην κίνηση στα χέρια του Ματσιώρη.
11’ διπλή ευκαιρία για τον Άγιο Αθανάσιο, όταν από την κάθετη του Αλεξίου ο Σαλπιγκτίδης νικήθηκε σε 1ο χρόνο στο τετ α τετ με το Μαναρίδη, η μπάλα φτάνει στο σκόρερ που βρίσκει και πάλι το Σαλπιγκτίδη, δύσκολο πλασέ, νέα δύσκολη επέμβαση σε κόρνερ του νεαρού τερματοφύλακα.
ΓΚΟΛ 0:2 στο 15’, ριψοκίνδυνο «τριγωνάκι» εκτός περιοχής των γηπεδούχων, η πίεση από πλευράς Μέγα φέρνει αποτέλεσμα κι ο Σαλπιγκτίδης με το τέλειο σουτ νικάει αυτή τη φορά τον τερματοφύλακα της Προσοτσάνης.
28’ ο κ. Τορούνογλου δίνει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπαϊρακτάρη πάνω στον Τσακμακίδη, ο ίδιος το εκτελεί αδύναμα κι ο Ματσιώρης που επιλέγει τη σωστή γωνία εύκολα μπλοκάρει.
ΓΚΟΛ 1:2 στο 33’, έξοχη μπαλιά με εξωτερικό φάλτσο του Γεωργιάδη, στην πλάτη του Παυλίδη ο Τσακμακίδης κάνει το κοντρόλ και με πλασέ κάτω από το σώμα του εξελθόντα τερματοφύλακα δίνει νέο ενδιαφέρον στο ματς.
ΓΚΟΛ 1:3 στο 37’, η χαρά της μείωσης δεν κρατάει πολύ για τους γηπεδούχους, όταν ο Ασλανίδης από πλάγια ίσως και με φάουλ νικάει στην προσωπική μονομαχία τον Αστερίου και μπαίνοντας στην περιοχή με πλασέ δίνει και πάλι «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του.
ΓΚΟΛ 2:3 στο 45’+1’, ανατροπή του Παπαδόπουλου Β. από τον Μπαϊρακτάρη, αυτή τη φορά στην εκτέλεση της εσχάτης των ποινών πηγαίνει ο Ρούσσος, που ξεγελάει το Ματσιώρη για το σκορ ημιχρόνου.
46’ στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης ο νεοεισελθόντας Κοκλίδης «σκάβει» για το Ρούσσο, που βεβιασμένα προ του Ματσιώρη πλασάρει αδύναμα στην αγκαλιά του.
55’ παράλληλη σέντρα του Παπαδόπουλου στο τελείωμα εξαιρετικής κούρσας από αριστερά, πλασέ στην κίνηση του Τσακμακίδη φεύγει ελάχιστα άουτ.
63’ ατομική ενέργεια του Τσακμακίδη, βρίσκει μέσα στην περιοχή τον Παπαδόπουλο Β. που με πλάτη στην εστία «πατάει» πιο πίσω για το Ρούσσο, σουτ-πλασέ πάνω από τα δοκάρια.
65’ λίγο μετά που μπήκε στο ματς ο Σαμαράς επιχειρεί τη σέντρα κι ο Κοκλίδης με κεφαλιά αναγκάζει το Ματσιώρη σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ.
66’ στο κόρνερ ο Περσιανλής από δεξιά, η μπάλα δεν απομακρύνεται από τα καρέ του Μέγα ο Φερφέρης στρώνει στο Ρούσσο που επιχειρεί τη σέντρα στο 1ο δοκάρι με τον αφύλακτο στη μικρή περιοχή Αστερίου να χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει.
75’ κόρνερ από αριστερά αυτή τη φορά του Παπαδόπουλου Β., κεφαλιά του Φερφέρη μόλις άουτ.
77’ ένα-δύο Ρούσσου και Τσακμακίδη μέσα στην περιοχή, ο τελευταίος με καλό οπτικό πεδίο σημαδεύει πάνω από τα δοκάρια.
78’ χαμηλή σέντρα του Σαμαρά στην πορεία της μπάλας ο Φερφέρης κάνει την προβολή με την μπάλα μέσα στη μικρή περιοχή, ωστόσο αργά-αργά καταλήγει εκατοστά δίπλα στο δοκάρι άουτ.
ΓΚΟΛ 2:4 στο 86’, κόντρα στη ροή και στις φάσεις που δημιούργησε η Προσοτσάνη, οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» το ματς, όταν ο Σαλπιγκτίδης μένοντας όρθιος πέρασε την μπάλα δεξιά στον Αλεξίου, αυτός έκανε την παράλληλη σέντρα και στο βδοκάρι ο Μπερμπερίδης διαμόρφωσε με κοντινό πλασέ το τελικό σκορ.
93’ φάουλ του Παπαδόπουλου Βδίπλα στην κάθετη γραμμή της περιοχής, βγαίνει από τα μαρκαρίσματα ο Τσακμακίδης και σουτάρει για να βάλει τη σωτήρια προβολή ο Σαλπιγκτίδης και να αποσοβήσει την εκ νέου μείωση.
Διαιτητής: Τορόνουγλου Σάββας.
ΑΒοηθός: Θεοδωρίδης Κωνσταντίνος.
ΒΒοηθός: Γκαϊτατζής Δημήτριος, της ΕΠΣ Δράμας.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Μαναρίδης, 2. Περσιανλής, 3. Παπαμιχαήλ, 4. Αθανασιάδης (λ.τρ. 46’ 18. Κοκλίδης), 5. Αστερίου, 6. Φερφέρης, 7. Γεωργιάδης, 8. Ρούσσος, 9. Παπαδόπουλος Β., 10. Τσακμακίδης & 11. Μωυσίδης (64’ – 13. Σαμαράς)
ΑΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (Σάββας Θεοδωρίδης): 1. Ματσιώρης Β., 2. Παπαδόπουλος Α., 3. Ματσιώρης Π. (73’ – 16. Μπερμπερίδης), 4. Μπαϊρακτάρης (66’ – 17. Κούρτης), 5. Παυλίδης, 6. Ασλανίδης, 7. Καμπούρογλου (51’ – 18. Ετόγλου), 8. Ανδρεάδης, 9. Σαλπιγκτίδης, 10. Αλεξίου & 11. Βασλής (λ.τρ. 39’ – 14. Παπαδόπουλος Γ.)
Ø Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 23ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
1.     Σιταγροί-Χωριστή 1:0 (50’ Παναγιώτου)
2.   Καστρινός-Κάτω Νευροκόπι 2:0 (78’ Πάνος-84’ Τσακίρης)
3.   Αμπελόκηποι-Καλαμπάκι 0:1 (75’ πέν. Τζιβανάκης)
4.   Δοξάτο-Πετρούσα 2:0 (35’ Καρατζόγλου-60’ Παντζαρίδης)
5.   Καλλίφυτος-Καλή Βρύση 3:2 (50’ Φωτιάδης-52’ Παρουτσής-62’ Παυλίδης Δ. / 8’ Λάμπρου-54’ Κάλλιας)
6.   Προσοτσάνη-Άγιος Αθανάσιος 2:4 (33’ Τσακμακίδης-45’+1’ πέν. Ρούσσος / 9’ Ανδρεάδης-15’ Σαλπιγκτίδης-37’ Ασλανίδης-86’ Μπερμπερίδης)
7.    Πανδραμαϊκός-Αλιστράτη 4:0 (39’ Μουχτάρης-40’&70’ Παυλίδης-82’ Γιαννίκης)
8.   Βώλακας-Φωτολίβος 1:3 (36’ Καρπιτσάρης / 41’ Καγιάογλου-51’ Βεζύρης-90’ Σεμπελίδης)
Πηγή: papalazarou-draminaspor.blogspot.gr