Α.Ε. ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ – Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ 1:1...post game by Stelios Hartalis

10 μήνες μετά πέναλτι
τελικώς όμως δεν αποδείχτηκε αρκετό για την Προσοτσάνη, καθώς στο 2ο ημίχρονο της απόλυτης κυριαρχίας της στο βούρκο του «Δημήτριος Κραχτίδης» και με ήρωα τον αντίπαλο τερματοφύλακα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μόλις ένα, ναι -1- φάουλ (!!!) έναντι δεκατριών, πολύ καλά διαβάσατε -13- των Αμπελοκήπων.....

Οι γηπεδούχοι που στο δικό τους καλό 1ο 45άλεπτο έβαλαν δύσκολα στους μέχρι πρότινος πρωτοπόρους με το γκολ του Lekovic (44’ 1:0), έπαιζαν από τη στιγμή της ισοφάρισης Φερφέρης (48’ 1:1) για το βαθμό της ισοπαλίας και τον πήραν με κάθε είδους καθυστέρηση μπορεί να φανταστεί ποδοσφαιρικός νους.
Ματς ειδικών συνθηκών με τους μεν «κιτρινόμαυρους» να παλεύουν για τη σωτηρία, τους δε «ροχιμπλάνκος» για τη διατήρηση στην κορυφή, είχε χαμένο στηζυγαριά την ομάδα του Γιώργου Λάλα, η οποία «πέταξε» ένα ακόμα 1ο ημίχρονο με την απόδοσή της να κυμαίνεται σε υποφερτά επίπεδα, εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους που είχαν πάθος, τρεξίματα, συνοχή μεταξύ των γραμμών και κυρίως τελικές προς την εστία.
Στο 2ο ημίχρονο λες και μπήκε άλλη Προσοτσάνη στον αγωνιστικό χώρο και με τον αειθαλή Σαμαρά να δίνει πνοή από τα δεξιά, η μπάλα ήταν μονίμως πέριξ κι εντός της περιοχής του ανίκητου πλην της φάσης του πέναλτι Τότκα, όμως το 1:1 έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ, με τους γηπεδούχους ναγωνίζονται από το 66’ με παίκτη λιγότερο λόγω σωστής αποβολής του Τουνγκελίδη που ανέκοψε αντικανονικά εκατοστά προ της περιοχής τον Τσακμακίδη σε εμφανή θέση για γκολ.
Μάλιστα, στην εξέλιξη της φάσης και στην εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου η μπάλα βρίσκει σε τεντωμένο χέρι παίκτη στο τείχος, ωστόσο ο κ. Ραβίκαλης έδειξε κόρνερ.
Είπαμε, πήρες πέναλτι μετά από 10 μήνες, μη θέλεις και δύο σένα ματς
Λεπτό προς λεπτό:
15’ κόρνερ από δεξιά με τον Τερξίζογλου να το εκτελεί πλασαριστά εκτός περιοχής ο Lekovic σουτ πάνω από τα δοκάρια.
19’ ο Παπαδόπουλος (Α) κινείται παράλληλα προς την περιοχή, βρίσκει τρόπο να σουτάρει ο Αβραάμ σώζει αλλά χάνει την μπάλα μέσα στη λάσπη, ακολουθεί τη φάση εκτεθειμένος όμως ο Αμανατίδης και το γκολ που σημειώνει ακυρώνεται.
20’ μακρινό φάουλ του Καλαϊτζή, αφύλακτος όχι όμως με καλή ισορροπία ο Φερφέρης πιάνει την κεφαλιά που φεύγει εκτός.
21’ κατά μέτωπο επίθεση του Lekovic περνάει 3 αντιπάλους κι από πλάγια δεξιά επιχειρεί το δυνατό σουτ και στην κλειστή του γωνία ο Αβραάμ παραχωρεί το κόρνερ.
34’ κοντινή πάσα του Bengu και διαγώνιο σουτ με καλές προϋποθέσεις του Αμανατίδη η μπάλα φεύγει δίπλα στα δοκάρια άουτ.
42’ σουτ φάουλ του Φερφέρη στα όρια της περιοχής η μπάλα λίγα εκατοστά έξω από το αριστερό «παραθυράκι» του Τότκα.
ΓΚΟΛ 1:0 στο 44’, κακό διώξιμο της άμυνας πάνω στο Lekovic που από τα όρια της περιοχής δε λέει όχι στο δώρο και με συρτό «ξερό» σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου ναντιδράσει Αβράαμ.
45’+2’ κόρνερ του Παπαδόπουλου (Π) κεφαλιά του Αστερίου πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
47’ κάθετη του Τσακμακίδη ο νεοεισελθόντας Σαμαράς μπαίνει από δεξιά και πλασάρει για να σώσει με τα πόδια ο Τότκας κι ο Δερμεντζής εν συνεχεία παραχωρεί το κόρνερ.
ΓΚΟΛ 1:1 στο 48’, πέναλτι κερδίζει ο Τσακμακίδης σε ανατροπή του από το Μιχαηλίδη, το εκτελεί εύστοχα ο Φερφέρης ξεγελώντας τον Τότκα.
58’ σουτ του Bengu από δύσκολη θέση μπλοκάρει στη γωνία του ο Αβραάμ.
61’ σουτ του Περσιανλή η μπάλα με δύναμη αλλά στο κέντρο της εστίας, εύκολη υπόθεση για τον τερματοφύλακα.
67’ κι αφού δευτερόλεπτα πριν ο Τουνγκελίδης έχει αντικρίσει την κόκκινη κάρτα, φάουλ λίγα εκατοστά προ της περιοχής με τον Παπαδόπουλο (Π) να το εκτελεί, η μπάλα φεύγει κόρνερ ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο, όμως έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς φιλοξενούμενων για χέρι σε παίκτη του τείχους.
75’ αντεπίθεση της Προσοτσάνης με τον Τσακμακίδη να στρώνει για τον Παπαδόπουλο, σουτ με το αριστερό ψηλά άουτ.
81’ ένα δύο εκτός περιοχής Παπαδόπουλου (Π) και Κοκλίδη, συρτό δεξί σουτ δύσκολα πάνω στη γραμμή ο Τότκας μπλοκάρει.
86’ φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή των Αμπελοκήπων, με το παράλληλο γύρισμα του Σαμαρά να μην μπορεί να το εκμεταλλευτεί ο Αστερίου που πιάνει αέρα πιεζόμενος από το Γιάντσογλου, η μπάλα στρώνεται στον Παπαδόπουλο, σουτ στην κλειστή γωνία και με τα πόδια ο Τότκας σώζει την ομάδα του από το γκολ.
94’ κόντρα επίθεση με τον Αμανατίδη να κερδίζει τις…κόντρες και να σουτάρει στην αγκαλιά του Αβραάμ.
95’ σέντρα του Bengu και μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Μύγα που με κεφαλιά «ψαράκι» βλέπει την μπάλα κυριολεκτικά να περνάει χιλιοστά δίπλα στο αριστερό δοκάρι.
Διαιτητής: Ραβίκαλης Πέτρος.
ΑΒοηθός: Κοτανίδου Δήμητρα.
ΒΒοηθός: Μπουλής Τάσος, της ΕΠΣ Δράμας.
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ (Γιάννης Ιωαννίδης): 1. Τότκας, 2. Κασαπίδης, 3. Δερμεντζής 4. Τουνγκελίδης, 5. Αποστολίδης, 6. Αμανατίδης, 7. Παπαδόπουλος (89’ – 12. Δημίου), 8. Lekovic (72’ – 11. Μύγας), 9. Bengu (95’ – 18. Τόντρι), 10. Μιχαηλίδης & 11. Τερξίζογλου (57’ – 13. Γιάντσογλου).
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Περσιανλής, 3. Καλαϊτζής (12’ – 46’ Σαμαράς), 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Φερφέρης, 7. Γεωργιάδης, 8. Ρούσσος, 9. Κοκλίδης (84’ – 16. Μωυσίδης), 10. Τσακμακίδης & 11. Παπαδόπουλος.
Ø Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 19ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
1.     Σιταγροί-Καλή Βρύση 1:2 (20’ Γουνατίδης / - 32’ Λάμπρου-89’ Παπαθεοδώρου)
2.   Πετρούσα-Άγιος Αθανάσιος 2:1 (54’ Μητρούσης-88’ Γεωργιάδης / 68’ Ασλανίδης)
3.   Καλαμπάκι-Αλιστράτη 2:0 (19’ Σαββίδης-42’ πέν. Τζιβανάκης)
4.   Κάτω Νευροκόπι-Φωτολίβος (ΑΝΑΒΟΛΗ ΛΟΓΩ ΧΙΟΝΙΟΥ)
5.   Χωριστή-Βώλακας 1:3 (1’ Καρυπίδης / 60’ Παναγιώτου-63’ Σίγγος-67’ Τσαμπάζης)
6.   Καστρινός-Πανδραμαϊκός 0:2 (25’&91’ πέν. Παυλίδης)
7.    Αμπελόκηποι-Προσοτσάνη 1:1 (44’ Lekovic / 48’ πέν. Φερφέρης)
8.   Δοξάτο-Καλλίφυτος 2:1 (55’ πέν. Θεοφανίδης-85’ Αποστολίδης / 60’ Σαϊνίδης)
Πηγή: papalazarou-draminaspor.blogspot.gr