Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ – Α.Ο. ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ 0:1 ......post game by Stelios Hartalis

ΜΑΓΚΕΣ σας ευχαριστούμε, του χρόνου τα σπουδαία!
Μέσα σε μία εβδομάδα η Προσοτσάνη αν και καλύτερη τόσο στο τελικό κόντρα στο Καλαμπάκι αλλά και σήμερα (σ.σ. χθες) απέναντι στον Πανδραμαϊκό, έχασε το κύπελλο στη ρώσικη ρουλέτα, ενώ βγήκε κι εκτός διεκδίκησης πρωταθλήματος, πληρώνοντας τηνεπιθετική της δυστοκία στις καίριες ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν......

Στο 2ο στη σειρά ντέρμπι στο «Γεώργιος Μακρής» και παρουσία σχεδόν 300ων φιλάθλων, οι γηπεδούχοι του Γιώργου Λάλα μπήκαν μετά από καιρό πολύ δυνατά στο ματς και κάλλιστα θα μπορούσαν νανοίξουν το σκορ στη διπλή μεγάλη φάση του 4ου λεπτού και τον Πανδραμαϊκό στη μία και μοναδική φορά που πάτησε την περιοχή του Αβραάμ να πετυχαίνει το γκολ που έμελλε να κρίνει το ματς (29’ 0:1 Υψηλός).
Ματς μέτριου τέμπου στο αημίχρονο, το οποίο όμως απέκτησε τρελό ρυθμό στο 2ο 45άλεπτο, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Οι ευρισκόμενοι πίσω στο σκορ παίκτες της Προσοτσάνης κυνήγησαν με όλα τους τα επιθετικά όπλα το γκολ της ισοφάρισης, αφήνοντας όπως κι αν έχει άπλετο χώρο στον επικίνδυνο στην κόντρα Πανδραμαϊκό, ο οποίος ξέροντας πως ίσως το ένα γκολ να μην ήταν αρκετό για τη νίκη προσπάθησε να τελειώσει το ματς και θα μπορούσε να το κάνει στη μεγάλη επέμβαση του Αβραάμ στο πλασέ από τα 2 μέτρα του Παυλίδη, στην επέμβαση ίσως και της σεζόν.
Τελικώς, γκολ δεν ήρθε από καμιά πλευρά παρότι και οι δύο ομάδες το άξιζαν με την εν γένει τακτική που ακολούθησαν οι δύο προπονητές με τις κινήσεις τους στην σκακιέρα του άριστου παρά την επί τριημέρου βροχή αγωνιστικού χώρου του γηπέδου της Προσοτσάνης.
Λεπτό προς λεπτό:
4’ μπαλιά στην πλάτη του Κυσσίδη από το φορμαρισμένο Γεωργιάδη, πλασέ σε 1ο χρόνο του Τσακμακίδη ο Πατένταλης με προβολή σώζει προτού η μπάλα φτάσει στην ανυπεράσπιστη από τερματοφύλακα εστία, μιας κι ο Ηλιάδης πραγματοποιούσε έξοδο. Η μπάλα όμως δεν απομακρύνεται με τον Τσακμακίδη να έχει κερδίσει τις κόντρες να τροφοδοτεί στο πέναλτι τον Παπαδόπουλο, που πλασάρει κι ο Κυσσίδης πάνω στη γραμμή αποσοβεί το γκολ με το κεφάλι.
ΓΚΟΛ 0:1 στο 29’, διαγώνια πάσα του Μουχτάρη με τον Υψηλό να κινείται ανάμεσα σε Παπαμιχαήλ και Αθανασιάδη Δημ., προλαβαίνει την έξοδο του Αβραάμ περνώντας την μπάλα από πάνω του και σε κενή εστία και παρά την προσπάθεια δύο αντιπάλων του βρήκε τον τρόπο να τη σπρώξει στα δίχτυα.
44’ προ του Τσακμακίδη ο Πατένταλης βάζει την προβολή, η μπάλα φτάνει στον Κοκλίδη, σουτ από τα 20 μέτρα μπλοκάρει κάτω από το αριστερό του παραθυράκι ο Ηλιάδης.
49’ δυνατό σουτ του Ρούσσου από τα 30 μέτρα η μπάλα σκάει στο γλιστερό τερέν, αλλά ο Ηλιάδης ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε σταθερά.
51’ κοντινή παράλληλη πάσα του Παπαδόπουλου στο πέναλτι με τον Κοκλίδη να πλασάρει και τον Ηλιάδη να ίπταται στη δεξιά του γωνία κρατώντας το «μηδέν», ριμπάουντ του σερραίου επιθετικού της Προσοτσάνης και σουτ από δύσκολη θέση άουτ.
59’ μπαλιά στη γωνία της περιοχής του σκόρερ για τον Παναγιώτου που από δύσκολη θέση επιχειρεί τη σέντρα σουτ, προς του Παυλίδη και σε κενή εστία ο Παπαμιχαήλ παραχωρεί το κόρνερ.
64’ «γλυκιά» σέντρα του Μουχτάρη, γυριστή κεφαλιά του Παυλίδη προ της μικρής περιοχής μόλις άουτ.
69’ πάσα του Άρμεν σε θέση έξω δεξιά ο Παπακωνσταντίνου φτάνει μέχρι την τελική γραμμή, παράλληλη σέντρα πάρε-βάλε με τον Αβραάμ στην απόκρουση της χρονιάς από 2 μέτρα να λέει «όχι» στο εν κινήσει πλασέ του Παυλίδη.
76’ με τον Αστερίου να έχει προωθηθεί σε θέση φορ, η μπάλα μετά από την κεφαλιά-πάσα του εκτός περιοχής φτάνει στον Καλαϊτζή, ισχυρό σουτ από πλάγια αριστερά μόλις άουτ.
79’ συρτό σουτ του Lipo από το ημικύκλιο, δύσκολα με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ ο Αβραάμ.
80’ σέντρα «ξυράφι» του Καλαϊτζή, προ του Αστερίου ο Ρέντος κάνει την κεφαλιά ψαράκι, στέλνοντας ριψοκίνδυνα την μπάλα εκατοστά δίπλα στο αριστερό δοκάρι κόρνερ.
Διαιτητής: Ραβίκαλης Πέτρος.
ΑΒοηθός: Παρασκευούδης Αλέκος.
ΒΒοηθός: Κουβαλάκης Παναγιώτης, της ΕΠΣ Δράμας.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Περσιανλής (63’ – 16. Αθανασιάδης Χαρ.), 3. Παπαμιχαήλ, 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Φερφέρης, 7. Γεωργιάδης (82’ – 13. Κερασίδης), 8. Ρούσσος, 9. Κοκλίδης (67’ – 14. Καλαϊτζής), 10. Τσακμακίδης & 11. Παπαδόπουλος.
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ (Μπάμπης Καζεπίδης): 1. Ηλιάδης, 2. Γιαννίκης, 3. Κυσσίδης, 4. Ρέντος, 5. Πατένταλης, 6.Lipo, 7. Μουχτάρης (80’ – 12. Ράδος), 8. Άρμεν (76’ – 17. Χατζησωτηριάδης), 9. Παυλίδης, 10. Υψηλός (95’ – 13. Βασιλειάδης) & 11. Παναγιώτου (67’ – 14. Παπακωνσταντίνου)
Ø Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 21ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
1.     Σιταγροί-Καλαμπάκι 0:1 (14’ Κωνσταντινίδης)
2.   Κάτω Νευροκόπι-Πετρούσα (στο Περιθώρι) 1:2 (24’ Χριστιανίδης / 48’ Δροσίδης-75’ Μητρούσης)
3.   Χωριστή-Καλή Βρύση 1:1 (46’ Δημητριάδης / 70’ Μαρινίδης)
4.   Καστρινός-Άγιος Αθανάσιος 0:1 (35’ Σαλπιγκτίδης)
5.   Αμπελόκηποι-Αλιστράτη 2:1 (65’ Μιχαηλίδης-89’ Μύγας / 43’ Μυλωνάς)
6.   Δοξάτο-Φωτολίβος 1:2 (70’ Ζάχαρης / 44’ Καγιάογλου-93’ Κοκοτσάκης)
7.    Καλλίφυτος-Βώλακας 1:2 (42’ Παυλίδης Δ. / 11’ Μποσκοψίου Π.-85’ Σταμπουλής Ηλ.)
8.   Προσοτσάνη-Πανδραμαϊκός 0:1 (29’ Υψηλός)
Πηγή: papalazarou-draminaspor.blogspot.gr