Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ – ΔΟΞΑ «ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ» 2:1...post game by Stelios Hartalis

«Αντίο» με τρίποντο κορυφής!
Τελευταίο εντός έδρας ματς για την Προσοτσάνη μέσα στο 2017 και η ομάδα του Γιώργου Λάλα κατάφερε να κάμψει τη σθεναρή αντίδραση των νεαρών άσσων του Καστρινού και του πρώην «ροχιμπλάνκο» τεχνικού Θεοφύλακτου Νικολαΐδη επικρατώντας με σκορ 2:1.
Ματς το οποίο δε διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας και τις δύο ομάδες που διέγραψαν εντελώς διαφορετική ρότα μέσα στον περασμένο μήνα, να εμφανίζονται σαφώς επηρεασμένες από την αγωνιστική απραξία παρακολούθησαν οι περίπου 150 φίλαθλοι στις εξέδρες του «Γεώργιος Μακρής»......

Αφού οι φιλοξενούμενοι απορρόφησαν την αρχική πίεση των γηπεδούχων σταδιακά και με κύριο στοιχείο στο παιχνίδι τους το συνεχές τρέξιμο και τις αλληλοκαλύψεις σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, έκλεισαν αποτελεσματικά όλους τους διαδρόμους προς τα καρέ του Κουφατζή, ο οποίος νικήθηκε μία και μόνο φορά ωστόσο από στατική φάσησήμα κατατεθέν της Προσοτσάνης χρόνια τώρα (32’ 1:0 Παπαμιχαήλ).
Αυτό το προβάδισμα έδωσε τον αέρα υπεροχής στους παίκτες της Προσοτσάνης να ελέγξουν πλήρως το ρυθμό του αγώνα όχι μόνο μέχρι το ημίχρονο, αλλά και πολύ μετά και την επίτευξη και του 2ου γκολ (62’ 2:0 Τσακμακίδης), με τους μικρούς «μαυραετούς» να μην τα παρατούν κι αφού βρήκαν τη μείωση στο σκορ στις παρυφές του τελευταίου πενταλέπτου (86’ 2:1 Γεωργιάδης Λάζ.), παρολίγο σταχασομέρια να «κλέψουν» το βαθμό της ισοπαλίας κι ενώ νωρίτερα οι «ροχιμπλάνκος» σπατάλησαν 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες για να «καθαρίσουν» πιο άνετα το τρίποντο.
Αυτή η νίκη πάντως διεύρυνε το απόλυτο σερί των πρωτοπόρων κόντρα στον Καστρινό στις 6 από το 1997 με γκολ 11 υπέρ και μόλις 2 κατά!
Λεπτό προς λεπτό:
4’ έξοχη μπαλιά στον κενό χώρο του Γεωργιάδη στην κίνηση συρτό σουτ του Τσακμακίδη παραχωρεί το κόρνερ με τα πόδια ο Κουφατζής.
9’ σουτ φάουλ από 35 μέτρα του Φιλιππίδη στον κεντρικό άξονα και στην αγκαλιά του Αβραάμ η μπάλα.
11’ βλέποντας εκτός θέσης τον αντίπαλο τερματοφύλακα ο Περσιανλής από το ημικύκλιο του κέντρου σχεδόν θέλησε να τον «κρεμάσει», αλλά ο Κουφατζής κάνοντας τα βηματάκια πιο πίσω μπλόκαρε σταθερά.
14’ ο Φιλιππίδης κουβάλησε πολλά μέτρα την μπάλα φτάνοντας στην περιοχή πασάρει στο Γεωργιάδη κι αυτός με τη σειρά του έξυπνα «σπάει» πιο δεξιά στον αφύλακτο Σαλωνίδη, αλλά το τελείωμά του ήταν κακό.
21’ σκαφτή μπαλιά του Ρούσσου για τον Παπαδόπουλο που με το αριστερό σημάδεψε στο 2ο δοκάρι το Μωυσίδη, με τον νεαρό άσσο της Προσοτσάνης από πλεονεκτική θέση να μη βρίσκει στόχο στο σουτ που επιχειρεί.
ΓΚΟΛ 1:0 στο 32’, φάουλ σε μέση απόσταση με το Ρούσσο να αναλαμβάνει την εκτέλεσή του, η άμυνα του Καστρινού «κολλάει» κι ο Παπαμιχαήλ με ωραία κεφαλιά στην απέναντι γωνία δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Κουφατζή, σκοράροντας για 2ο σερί ματς πρωταθλήματος αν και αμυντικός!
57’ κόρνερτο μοναδικό των φιλοξενούμενων στο ματςμε τον Παπαϊωάννου να το εκτελεί, δύσκολη εκτός ισορροπίας κεφαλιά του Γεωργιάδη άουτ.
60’ εξαιρετική πάσα με πλάτη προς την περιοχή του Καστρινού από το νεοεισελθόντα Κερασίδη σουτ στην κίνηση του Τσακμακίδη μόλις άουτ.
ΓΚΟΛ 2:0 στο 62’, νέο ένα-δύο Κερασίδη και Τσακμακίδη, αυτή τη φορά ο 1ος σκόρερ της Προσοτσάνης αν και υπό την πίεση δύο αντιπάλων με το δεξί βρήκε τρόπο να περάσει την μπάλα δίπλα στα τεντωμένα χέρια του Κουφατζή κι αυτή να καταλήγει στα δίχτυα.
71’ γρήγορη αντεπίθεση με το σκόρερ του 2:0 να μένει όρθιος και να παίζει πάλι το ένα-δύο με τον Κερασίδη, δεχόμενος την πάσα πλασάρει στην απέναντι γωνία κι ο τερματοφύλακας δύσκολα παραχωρεί το κόρνερ.
79’ πίεση του Τσακμακίδη πάνω στον Χατζηκούρτη τον αναγκάζει να κάνει το λάθος, όμως δεν το εκμεταλλεύεται στο έπακρο καθώς βεβιασμένα πλασάρει στα χέρια του Κουφατζή.
ΓΚΟΛ 2:1 στο 86’, κάθετη εφόρμηση του Ελευθερόπουλου που παρά το μαρκάρισμα του Αστερίου περνάει την κάθετη στο Γεωργιάδη Λάζ., πάνω στην κίνηση αποφεύγει το μαρκάρισμα στα όρια της περιοχής του Αβραάμ και σε κενή εστία μειώνει για τους «μαυραετούς» με πλασέ.
87’ σουτ φάουλ του Κερασίδη πάνω από το τείχος, αναγκάζει τον Κουφατζή να εκτιναχθεί στο δεξί του «Γ» και να διώξει την μπάλα σε κόρνερ.
93’ φάουλ από πλάγια θέση του Κερασίδη μόνος ανενόχλητος ο Ελευθεριάδης που είχε περάσει λίγα λεπτά νωρίτερα στο ματς, πιάνει την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ.
94’ γέμισμα του Τσιρίδη, Γεωργιάδης και Ρούσσος πηδάνε χωρίς να βρουν την μπάλα, αυτή φτάνει στον Ελευθερόπουλο που με πλάτη στην εστία γυρίζει και σουτάρει δίπλα στα δοκάρι άουτ.
Διαιτητής: Αχθοφορίδης Νίκος.
ΑΒοηθός: Κοτανίδου Δήμητρα.
ΒΒοηθός: Μπουλής Τάσος, της ΕΠΣ Δράμας.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Παπαμιχαήλ, 3. Μωυσίδης (λ.τρ. 54’ – 13. Κερασίδης), 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Φερφέρης, 7. Παπαδόπουλος (67’ – 14. Κοκλίδης), 8. Ρούσσος, 9. Γεωργιάδης (73’ – 16. Καρακάσης), 10. Τσακμακίδης (87’ – 17. Ελευθεριάδης) & 11. Περσιανλής.
ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ (Θεοφύλακτος Νικολαΐδης): 1. Κουφατζής, 2. Κιάκος, 3. Γαλόπουλος, 4. Χατζηκούρτης, 5. Τσιρίδης, 6. Μουρατίδης, 7. Φιλιππίδης (67’ – 12. Καρακασίδης), 8. Σαλωνίδης (60’ – 13. Ελευθερόπουλος), 9. Γεωργιάδης, 10. Παπαδόπουλος (71’ – 14. Μωϋσιάδης) & 11. Παπαϊωάννου.
Ø Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 11ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
1.     Σιταγροί-Δοξάτο 2:0  (60’ Παπαδόπουλος-65’ Δεληγιώρογλου)
2.   Καλλίφυτος-Αμπελόκηποι 1:2 (15’ Δημίου / 27’&49’ Μύγας)
3.   Προσοτσάνη-Καστρινός 2:1 (32’ Παπαμιχαήλ-62’ Τσακμακίδης / 86’ Γεωργιάδης Λάζ.)
4.   Πανδραμαϊκός-Χωριστή 2:1 (18’&91’ Παυλίδης Γ. / 76’ Δημητριάδης)
5.   Βώλακας-Κάτω Νευροκόπι 2:0 (14’ αυτ. Τσελεπής-42’ Σταμπουλής)
6.   Φωτολίβος-Καλαμπάκι 6:5 (7’&88’ Χατζησαββίδης-36’&62’ Ρουμελιώτης-80’ πέν. Βεζύρης-90’ Κωνσταντινίδης / 20’ Κασαπίδης-27’ Στάικος-45’&65’ Τζιβανάκης-50’ Alla)
7.    Αλιστράτη-Πετρούσα 1:2 (82’ Κωνσταντινίδης Λ. / 37’ Ταχτσόγλου-81’ Ασλανίδης Μιχ.)
8.   Άγιος Αθανάσιος-Καλή Βρύση 0:2 (25’ πέν.&46’ Λάμπρου)
Πηγή: papalazarou-draminaspor.blogspot.gr