΄΄ΔΡΑΜΑ 1986΄΄

Ήττα οι άνδρες 26-27 από τον Ζαφειράκη. Νίκη των γυναικών στην Προσοτσάνη 25-26 και των κορασίδων στο Νευροκόπι 25-26.

Ποδαρικό με ήττα στο νέα χρονιά έκανε ο Χιλιώτης Δράμα 1986.Έχασε στο Κραχτίδης το Σάββατο με σκορ 26-27 μετά από κακή εμφάνιση από τον ψυχωμένο Ζαφειράκη Νάουσας. Αυτή ήταν η 5η ήττα σε 10 αγώνες για την δραμινή ομάδα  που με 10 βαθμούς παραμένει μέσα στο στόχο της για είσοδο στην πρώτη 4αδα, χάνοντας όμως πολύτιμο έδαφος από αυτή την ήττα. Ένα ματς πραγματικό ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος όπως αυτό του πρώτου γύρου που είχε κερδίσει με 22-23 μέσα στη Νάουσα η δραμινή ομάδα.
 ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ....

Ένα παιχνίδι ντέρμπι που φάνηκε από την αρχή ότι θα κριθεί στην λεπτομέρεια και την φάση της τελευταίας στιγμής. Έτσι και έγινε. Στο πρώτο μέρος μετά από πολλές ισοπαλίες και διακυμάνσεις, είχαμε σουτ του Χαϊτίδη στο κάθετο δοκάρι και στην κόντρα επίθεση με την λήξη του ημιχρόνου ο Βλάχος έδωσε προβάδισμα στον Ζαφειράκη με σκορ 12-13.
Μεγάλη μάχη και στο β΄μέρος.
Η δραμινή ομάδα προηγήθηκε 16-15, με τον Ζαφειράκη που είχε σε μεγάλη μέρα τον πρώην παίκτη της Πέτρο Διδασκάλου και τον Βλάχο να προσπερνά και πάλι 18-20 και 24-26 λίγο πριν το φινάλε.
Στο τελευταίο 1,5 λεπτό έγινε η μεγάλη προσπάθεια για ανατροπή και με σερί λάθη του αντιπάλου, η δραμινή ομάδα μείωσε 26-27 και 10 δευτερόλεπτα πριν την λήξη είχε μεγάλη ευκαιρία με πέναλτι του Κουρτίδη να πάρει την ισοπαλία.
Ο κορυφαίος του αγώνα όμως Θωμάς Κορώνας τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έπιασε το πέναλτι και το ματς έληξε με άουτ σουτ του Θωμίδη στην εκπνοή.
 ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Διαιτητές: Ουζούνης – Παρασκευούδης.
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-5, 6-7, 7-7, 10-9, 12-13(ημίχ.)16-15, 17-18, 18-20, 21-22, 24-26, 26-27.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΧΙΛΙΩΤΗ ΔΡΑΜΑ ’86(ΣΑΚΗΣ ΒΑΛΑΒΑΝΗΣ):  Παπάζογλου, Τσεπίδης, Γκαμότσος, Παράσχου, Θωμίδης 3, Κουρουτζίδης, Τσιτσίκος, ΚΟΒΟΓΛΑΝΙΔΗΣ 4, Ιακωβίδης 3, ΚΟΤΣΑΜΑΡΙΚΟΓΛΟΥ 4, Χαϊτίδης 4, ΚΟΥΡΤΙΔΗΣ 6, Γιαννακόπουλος, Φραγκούλης 1, Βάκκας 1, Κρανάς.
 ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ(ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΙΟΥΠΗΣ):  ΒΛΑΧΟΣ 5, ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ 7, Πετρίδης 2 , Τζουβάρας Κώστας 3, Κορώνας Κώστας, ΑΡΒΑΝΙΤΙΔΗΣ 3, ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΣ 6 γκολ, Παπουτσής, Χαλάτσης, Τσιγαρίδας 1, Δεληχρήστος, Γαλίτης, Τουβάρας, ΚΟΡΩΝΑΣ ΘΩΜΑΣ, Χάτσκα, Τσιαχτσείρας, Γιούπης, Πρωτογέρης.