Ιστορική νίκη μέσα στην Μητρόπολη του Ελληνικού Handball Βέροια

Ίσως, την ιστορικότερη νίκη στην ιστορία του Δραμινού Χάντμπολ πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου (9/3) η Bianco Monte Δράμα 1986 στην Βέροια κόντρα στον Φίλιππο με επιμέρους σκορ 22-27.
Για την ομάδα της Δράμας απουσίαζαν ο Καφαντάρης και ο Κουρουτζίδης ενώ ο Τουνγκελίδης έπαιξε με διάστρεμμα. Συγκεκριμένα, οι δραμινοί έκαναν ένα κακό πρώτο ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση με αρκετά λάθη. Ο Φίλιππος προηγήθηκε με 9-5 στο 21’ και 10-6 στο 28’ όμως, στα 2 τελευταία λεπτά με 3 γρήγορα γκολ στην αντεπίθεση η Δράμα κατάφερε να μειώσει σε 10-9 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.....

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Οι δραμινοί βελτίωσαν την απόδοσή τους και πέρασαν μπροστά με 14-16 στο 36’ και 18-20 στο 49’ όμως ο Φίλιππος έβρισκε απαντήσεις μέχρι το 53ο λεπτό (22-22). Η δραμινή ομάδα κατάφερε στα τελευταία 7 λεπτά του παιχνιδιού να μην δεχθεί ούτε ένα γκολ από τον Φίλιππο και με ένα σερί 5-0 πήρε τους 2 βαθμούς στο Φιλίππειο. Κορυφαίος για τους δραμινούς επιθετικά ήταν ο Draskic (10 γκολ) ενώ ο Γουργούμης για ακόμη μια φόρα ήταν σε πολύ καλή μέρα.
Με αυτή την νίκη η Δράμα 1986 εξασφάλισε και μαθηματικά μια θέση στην πρώτη οκτάδα του πρωταθλήματος ενώ στα δύο τελευταία παιχνίδια που απομένουν με Άρη Νίκαιας (23/3, 18:00 Κραχτίδης) και Πυλαία (31/3, 17:00 Μίκρα τηλεοπτικό ΕΡΤ3) θέλει αντίστοιχα δύο θετικά αποτελέσματα για να διεκδικήσει μια θέση στην πρώτη 6άδα. Όλα λοιπόν πλέον είναι ανοιχτά για μια πορεία που ήδη έχει εκπλήξει την Ελλάδα αλλά έχουν δημιουργηθεί πλέον και μερικές πιθανότητες ακόμη και για Ευρωπαϊκή συμμετοχή. Αυτή η ομάδα έχει αφήσει άφωνο πολλές φορές το φίλαθλο κοινό, ποιος ξέρει……
Πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 5-4, 7-5, 10-6, 10-9 (ημ.), 12-12, 13-14, 15-15, 18-20, 22-23, 22-27.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Πιπελίδης) Ταραμονλής, Παντελίδης 1, Τάσκοβιτς 7, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Μπαλτατζής, Τριανταφυλλίδης Δ 5, Κωστακίδης 5, Κουκουτσίδης, Δάσκαλος, Κορωνάς Θ. 1, Φιλόσογλου 1, Στανκίδης, Παπαδόπουλος 2, Τζωρτζίνης, Χατζημασούρας.
ΔΡΑΜΑ: (Βαλαβάνης) Γουργούμης, Παπάζογλου, Μπέτζιος, Χαϊτίδης 4, Κοβογλανίδης 2, Τσιτσίγκος 2, Ντράσκιτς 10, Ιακωβίδης, Κουρτίδης 1, Θωμίδης 1, Φραγκούλης, Γιαννακόπουλος, Σίνα, Κοτζαμαρίκογλου 2, Δεμερτζίδης, Τουνγκελίδης 5.
Δίλεπτα: 1/1, Πέναλτι: 1/1, 1/1, Διαιτητές: Μιχαηλίδης, Θεοδοσίου.