Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ – Α.Ε. ΚΑΛΗ ΒΡΥΣΗΣ 1:0....post game by Stelios Hartalis.

Για σένα Λευτέρη!
Αφιερωμένη εξαιρετικά στο μεγάλο άτυχο της αναμέτρησης Λευτέρη Κερασίδη ήταν η χιτσκοκική νίκη της Προσοτσάνης κόντρα στην Καλή Βρύση στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Κώστα Τσακμακίδη να αποδίδει εντέλει τα του καίσαρος τω καίσαρι με την κεφαλιά του έπειτα από έξοχη εκτέλεση φάουλ του Ρούσσου!
Λες κιεπίτηδες άργησε να έρθει το ασθενοφόρο να παραλάβει τον ακινητοποιημένο περί το μισάωρο στο φορείο και με προστατευτικό κολάρο στον αυχένα 38άχρονο άσσο, ο οποίος ναι μεν δεν είδε το γκολ, ένιωσε όμως την αγκαλιά όλων των συμπαικτών του, οι οποίοι μετά και το τελευταίο σφύριγμα του κ. Παρχαρίδη Θ. φώναξαν από πάνω του την ιαχή «ΠΡΟ-ΣΟ-ΤΣΑ-ΝΗ!!!».
Ευτυχώς ο άσσος της Προσοτσάνης απέφυγε τα χειρότερα, ......

η αξονική στην οποία υποβλήθηκε δεν έδειξε πρόβλημα στον αυχένα "Θλαστικό τραύμα θωρακικού τοιχώματος χωρίς επί στιγμήν επιπλοκές", είναι το επίσημο ιατρικό ανακοινωθέν, μετά το άσχημο πέσιμο στη φάση του 78ου λεπτού κι ενώ είχε περάσει λίγο νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο, έφυγε πάντως καταχειροκροτούμενους από τους 250 φιλάθλους και των δύο ομάδων και πλέον παραμένει κλινήρης για τα περαιτέρω στο ΓΝΝ Δράμας.
Επιστροφή στα καθαρά αγωνιστικά, σένα ντέρμπι τοπικό με ιδιαιτερότητες, πάθος, ένταση, με καλό ωστόσο ρυθμό ανάμεσα σε δύο ομάδες που παρατάχθηκαν εξ αρχής με διαφορετικούς στόχους, τη δε Προσοτσάνη να συνεχίσει το νικηφόρο της σερί και την Καλή Βρύση να μην χάσει στην έδρα της μεγάλης της αντιπάλου.
Η Προσοτσάνη του Γιώργου Λάλα παίρνοντας από την αρχή τα ηνία του ματς θέλησε να πετύχει ότι είχε κάνει και στον αντίστοιχο ματς της πρεμιέρας (σ.σ. γκολ στο 6’ με τον Τσακμακίδη που εν τέλει της είχε χαρίσει και τη νίκη), ωστόσο ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ κατέβασε τα ρολά και είπε «όχι» όσες φορές η μπάλα πήγε προς την εστία του. Με την απόλυτη υπεροχή των γηπεδούχων και μόλις μία ολοκληρωμένη τελική των φιλοξενούμενων κι αυτή εκτός περιοχής ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ το αημίχρονο, ωστόσο η Καλή Βρύση του Τάκη Στάμογλου μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και μέχρι τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού έφτασε μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών δις κοντά στο γκολ.
Οι «ροχιμπλάνκος» αφού ισορρόπησαν την κατάσταση, μετέφεραν για τα καλά την μπάλα στο μισό γήπεδοχαρακτηριστικό το γεγονός ότι μετά το 62’ σπανίως η Καλή Βρύση πέρασε με αξιώσεις το κέντροκαι ειδικά μετά τον τραυματισμό του Κερασίδη και την 7λεπτη διακοπή που ακολούθησε, εγκαταστάθηκαν πλησίον της περιοχής των «μπλε».
Ο Τσακίρης συνέχισε ναρνείται πεισματικά να δεχθεί γκολ σε δύο κραυγαλέες περιπτώσεις σταματώντας Τσακμακίδη και Παπαμιχαήλ κατά σειρά, όμως νικήθηκε τη μία και μοναδική φορά σταχασομέρια! Άλλωστε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου ναι μεν κάνει συχνά-πυκνά την εμφάνισή του στα γήπεδα, συνήθως όμως επιβραβεύει τις ομάδες που μέχρι τέλους παλεύουν για το γκολ και φέτος ειδικά η Προσοτσάνη με το μέταλλο που διαθέτει το έχει πράξει ουκ ολίγες φορές, όπου είχε και πάλι τριπλάσιες τελικές έναντι του αντιπάλου της.
Λεπτό προς λεπτό:
6’ ένα-δύο Παπαδόπουλου και Αθανασιάδη, με τον τελευταίο να βρίσκει μπροστά από το πέναλτι τον Τσακμακίδη, συρτό σουτ αναγκάζει πάνω στη γραμμή τον Τσακίρη να μπλοκάρει δύσκολα.
10’ από το δυνατό βολέ του τερματοφύλακα της Καλή Βρύσης η μπάλα φτάνει στο Λιόκα, ο οποίος όμως προτού προλάβει να πλασάρει εκτός περιοχής βλέπει τον Αβραάμ να διώχνει τον κίνδυνο, σε μια φάση που ο ακραίος επιθετικός των φιλοξενούμενων τραυματίστηκε και αποχώρησε 8 λεπτά αργότερα.
15’ κόρνερ από αριστερά με τον Παπαδόπουλο, άστοχη έξοδος του Τσακίρη, πιάνει αέρα σε 1ο χρόνο ο Παπαμιχαήλ, σουτ από τον ίδιο στα σώματα και νέο κόρνερ.
17’ από δεξιά αυτή τη φορά το 3ο κατά σειρά κόρνερ των γηπεδούχων με τον Καλαϊτζή εκτελεστή, κίνηση στο 2ο δοκάρι του Αστερίου και κεφαλιά στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
26’ μεγάλη ευκαιρία για την Προσοτσάνη νανοίξει το σκορ, όταν από αριστερά ο Παπαδόπουλος πλαγιοκοπεί την άμυνα, σεντράρει εκεί όπου στη γωνία της μικρής περιοχής ο Τσακμακίδης στοπάρει ανενόχλητος και σουτάρει συρτά, όμως ο Γεωργιάδης έξυπνα κι ενεργώντας ως τερματοφύλακας χωρίς να χρησιμοποιήσει τα χέρια του πέφτοντας στο χόρτο αποσοβεί με το σώμα του το γκολ.
35’ κεφαλιά πάσα του Λάμπρου και σουτ εν κινήσει του Αβράμη εκτός περιοχής, ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ.
41’ γλυκιά σέντρα του Παπαδόπουλου, ο Κοκλίδης επιχειρεί το βολ πλανέ δε βρίσκει όμως όπως θα ήθελε την μπάλα και δίνει την ευκαιρία στον Παλτζίδη να διώξει μακριά.
45’ με τη λήξη του ημιχρόνου, Παπαδόπουλος και Τσακμακίδης συνδυάζονται εντός περιοχής, συρτό σουτ του τελευταίου άουτ.
55’ σέντρα του Αθανασιάδη κάτω από το κέντρο, κεφαλιά του προωθημένου από το κόρνερ που είχε προηγηθεί Αστερίου, η μπάλα στα χέρια του Τσακίρη.
58’ κόντρα επίθεση της Καλή Βρύσης με τον Αβράμη υπό την πίεση του Αθανασιάδη να τρέχει το μισό γήπεδο, γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής κι εντυπωσιακό βολ πλανέ του Μητσιγιώργη ελάχιστα η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αβραάμ.
59’ στην αντεπίθεση η Προσοτσάνη αυτή τη φορά με τον Παπαδόπουλο να πασάρει στον Περσιανλή που σημαδεύει την πλάτη αμυνόμενου, ριμπάουντ και γυριστό σουτ του αφύλακτου Κοκλίδη έξω.
62’ στον κενό χώρο η μπαλιά του Γραμμάτη για τον Αβράμη, αναγκάζει τον Αβραάμ να βγει εκτός περιοχής και διώξει πάνω όμως στο Λάμπρου που επιχειρεί τη λόμπα από 40 μέτρα βλέποντας την μπάλα να καταλήγει στο πάνω μέρος των διχτύων.
74’ πάσα του Παπαδόπουλου με τον Τσακμακίδη από δεξιά να σεντράρει για το κεφάλι του Κερασίδη, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά μόλις άουτ.
75’ σέντρα του Καλαϊτζή κεφαλιά του Φερφέρη στην αγκαλιά του Τσακίρη.
97’ παράλληλο γύρισμα του Καλαϊτζή, κοντρόλ κι αμέσως σουτ από τον Τσακμακίδη πάλι σώζει ο Τσακίρης και οι αμυντικοί παραχωρούν το κόρνερ, σε μια φάση που ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων χτύπησε κι έμεινε επί ένα τρίλεπτο στο έδαφος για να του παρασχεθούν οι αβοήθειες.
100’ νέα μεγάλη ευκαιρία για την Προσοτσάνη που πιέζει για το γκολ, όταν σε φάση διαρκείας μετά το κόρνερ του Καλαϊτζή η άμυνα διώχνει πάνω στον Παπαδόπουλο, από το ημικύκλιο της περιοχής σκάβει για τηναεροπορία της ομάδας του, ο Παπαμιχαήλ πιάνει την κεφαλιά με πορεία προς το «Γ», αλλά και πάλι ο Τσακίρης κρατάει το μηδέν.
ΓΚΟΛ 1:0 στο 101’, όχι όμως για πολύκαθώς από ένα αχρείαστο φάουλ του Δάφτσιου Αθ. κάτω από το κέντρο στον Αθανασιάδη, ο Ρούσσος με εξαιρετική εκτέλεση φέρνει την μπάλα στην καρδιά της άμυνας, εκεί όπου πετάγεται ο Τσακμακίδης τη στέλνει πρώτα να βρει το εσωτερικό μέρος του το δεξιού δοκαριού κι εν συνεχεία ναναπαυθεί στα δίχτυα!
Διαιτητής: Παρχαρίδης Θόδωρος.
ΑΒοηθός: Τσακίρης Κώστας.
ΒΒοηθός: Μπουλής Τάσος, της ΕΠΣ Δράμας.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Παπαμιχαήλ, 3. Καλαϊτζής, 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Γεωργιάδης Κ. (70’ – 12. Κερασίδης / λ.τρ. 81’ – 16. Μωυσίδης), 7. Παπαδόπουλος, 8. Ρούσσος, 9. Κοκλίδης (59’ – 18. Φερφέρης), 10. Τσακμακίδης & 11. Περσιανλής.
ΚΑΛΗ ΒΡΥΣΗ (Τάκης Στάμογλου): 1. Τσακίρης, 2. Μαρινίδης, 3. Βουγόγιας, 4. Δάφτσιος Χρ., 5. Παλτζίδης, 6. Βουγιουκλής (76’ – 13. Δάφτσιος Αθ.), 7. Αβράμης, 8. Κάλιας (λ.τρ. 29’ – 12. Μητσιγιώργης), 9. Λάμπρου (94’ – 17. Δόβρος), 10. Γραμμάτης & 11. Λιόκας (λ.τρ. 18’ – 14. Γεωργιάδης Παν.).
Ø Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 16ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
1.     Φωτολίβος-Σιταγροί 0:0
2.   Βώλακας-Αλιστράτη 3:1 (55’&80’ Παναγιώτου-85’ Μαρίγκος / 17’ Άλη)
3.   Πανδραμαϊκός-Άγιος Αθανάσιος 3:0 (22’ Πατένταλης-55’ Μουχτάρης-80’ Bellmani)
4.   Προσοτσάνη-Καλή Βρύση 1:0 (101’ Τσακμακίδης)
5.   Καλλίφυτος-Πετρούσα 1:1 (58’ Σαϊνίδης / 18’ αυτ. Ευθυμιάδης)
6.   Δοξάτο-Καλαμπάκι 0:1 (92’ Κωνσταντινίδης)
7.    Αμπελόκηποι-Κάτω Νευροκόπι 1:2 (45’ Μύγας / 18’ Μιχαηλίδης-65’ Τσεπνίδης)
8.   Χωριστή-Καστρινός 3:3 (33’&45’ Ουζούνης-54’ Καρυπίδης / 1’ Παρασκευάς-35’ Παπαϊωάννου-92’ Ελευθερόπουλος)
Πηγή: papalazarou-draminaspor.blogspot.gr