BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 1986

Νίκη 30-26 με κατάθεση ψυχής από τους παίκτες και μεγάλη στήριξη του κόσμου.

Στην πολυπόθητη νίκη επί της Πυλαίας έφτασε ο BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ με σκορ 30 – 26 (13-12). Μια νίκη που εκτός από τους πολύτιμους δύο βαθμούς δίνει κουράγιο και αυτοπεποίθηση στους παίκτες για να δουλέψουν σκληρά στην διακοπή του πρωταθλήματος που ακολουθεί λόγω αγώνων της Εθνικής Ανδρών.
Οι Δραμινοί μπήκαν στο παιχνίδι πολύ δυνατά, είχαν τον έλεγχο του σε άμυνα και επίθεση και έφτασαν στο 8-3. Εκεί ήρθε η άδικη διπλή δίλεπτη αποβολή στον Draskic που ξανα έβαλε την Πυλαία στο παιχνίδι , ενώ αλλεπάλληλα σε βάρος της ομάδας μας σφυρίγματα εκνεύρισαν θεατές και δυστυχώς αθλητές και παράγοντες. Το παιχνίδι έδειχνε πλέον ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες όπως και έγινε. Η Δράμα ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 45΄όπου και ισοφαρίστηκε στην συνέχεια το παιχνίδι πήγαινε γκολ - γκολ μέχρι το 55΄ όπου μίλησαν τα ψυχικά αποθέματα των παικτών και με ένα ξέσπασμα έφτασαν στο τελικό 30-26. Ο κόσμος 800 περίπου φίλαθλοι, καταχειροκρότησαν τις δύο ομάδες για το πολύ ενδιαφέρον και δυνατό παιχνίδι αντάξιο της φήμης των δύο συλλόγων.....

Ο προπονητής του BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ Σάκης Βαλαβάνης μετά το παιχνίδι δήλωσε: Στο πρώτο ημίχρονο σταθήκαμε καλά αν και μας επηρέασε η διπλή αποβολή του Ντράσκιτς που είναι κάτι που πρέπει να δούμε καθώς η ομάδα έμεινε χωρίς έναν από τους βασικούς ηγέτες της. Εμείς βρήκαμε γκολ στο ανοιχτό γήπεδο. Το παιχνίδι μπορούσε να καταλήξει με οποιοδήποτε αποτέλεσμα. Στο κομμάτι της διαιτησίας θεωρώ ότι έγιναν λάθη και για τις δύο ομάδες. Εμείς πρέπει να ξέρουμε ότι αρκετά παιχνίδια θα κρατήσουν μέχρι τα τελευταία λεπτά και πρέπει να δουλέψουμε πολύ. Ο κόσμος είναι παράσημο για εμάς, τα παιδιά τον έχουν κερδίσει με τον τρόπο που παίζουν και πάντα μας βοηθάει. Εϊναι ένα σημαντικό κίνητρο για να δίνουν οι παίκτες τον καλύτερο εαυτό τους. Ζητούμε την βοήθεια όλων των Δραμινών».
    Ακολουθεί διακοπή δύο εβδομάδων και επόμενο παιχνίδι των Δραμινών είναι στις 2/11 με τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη.
BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ – ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 30-26
Τα πεντάλεπτα: 5-2, 6-3, 8-6, 9-7, 11-9, 13-12 (ημχ.) 16-15, 19-17, 20-20, 24-24, 27-25, 30-26
Πέναλτυ 9/8 για την Πυλαία 2/2 για την Δράμα.
BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ (Σάκης Βαλαβάνης): Γουργούμης 2, Χαϊτίδης 5,  Παπάζογλου, Σίνα, Καφαντάρης, Κουρτίδης, Τουνγκελίδης 5, Παγωνίδης, Ντράσκιτς 7, Αντάμοβιτς 5, Κοβογλανίδης 2, Τσιτσίγκος 2, Κοτζαμαρίκογλου, Κουρουτζίδης 1, Θωμίδης 1, Φραγκούλης.
ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Παναγιώτης Γούσιος): Ραντούλοβιτς, Ορφανουδάκης, Καραπαναγιωτίδης, Κουκμίσης Ν. 9, Κουκμίσης Κ., Ανθομελίδης 1, Ζαφείρης 1, Τριανταφυλλίδης 1, Μέτσης 1, Ανανιάδης 1, Αντωνιάδης 1, Καβουσανάκης 1, Παπαγεωργίου 4, Ψωμανθιανός, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 6.
Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας, Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 2/2-8/9