ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ 1-0....του Στέλιου Χάρταλη

Κάμπτοντας γνωστά (Ρούσσος-Τσακμακίδης) και της ύστατης κυριολεκτικά στιγμής (Παπαδόπουλος-Αστερίου) προβλήματα βασικών απουσιών, έχοντας απέναντί της ένα αντίπαλο που μέχρι το φινάλε πάλεψε για το θετικό αποτέλεσμα – το 1ο διαχρονικά στο «Γεώργιος Μακρής» - κι έχοντας να αντιπαρέλθει την απουσία επίσημου αγώνα για 1 ½ μήνα, το μεγαλύτερο διάστημα για οποιαδήποτε ομάδα στην Α’ ΕΠΣΔ, η Προσοτσάνη απέδειξε γιατί είναι Ο-Μ-Α-Δ-Α!
Οι γηπεδούχοι και πρωτοπόροι της λίγκας αφήνοντας πίσω τους το μέτριο α’ ημίχρονο, όπου ο Καστρινός «πατούσε» καλύτερα στον εξαιρετικό αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσε ειδικά στη φάση του 28ου λεπτού να ανοίξει το σκορ – εμφανίστηκαν στην επανάληψη με άγριες διαθέσεις, χρονική περίοδο όπου κυριάρχησαν απόλυτα, μπήκαν στην περιοχή, δημιούργησαν κι έχασαν ευκαιρίες, ωστόσο το γκολ δεν ερχόταν ελέω κυρίως του αντίπαλου τερματοφύλακα......

Όλα αυτά μέχρι τη στιγμή που ο Χρήστος Αστερίου, αν και δηλώθηκε κανονικά με το Νο 5 στην πλάτη δεν ξεκίνησε βασικός μιας κι ένιωσε ενοχλήσεις στον τετρακέφαλο στην προθέρμανση και στη θέση του μπήκε ο Μωυσίδης – ζήτησε από το Γιώργο Λάλα να μπει έστω και λίγο μήπως κι αλλάξει κάτι. Σαν να το διαισθανόταν…Στο 89’ λοιπόν ο Παλτζίδης αφήνει τη θέση του για τον υψηλόσωμο κεντρικό αμυντικό που πήρε κατευθείαν θέση στο «κουτί» και 80’’ μετά εκμεταλλεύεται τη σέντρα του Σαμαρά και με κεφαλιά τη στέλνει στο βάθος της εστίας, πανηγυρίζοντας μαζί με τους υπόλοιπους συμπαίκτες του έξαλλα μπροστά στους φανατικούς φίλους των «ροχιμπλάνκος».
Αυτά μόνο η Προσοτσάνη μπορεί να τα καταφέρει, γιατί μη λησμονούμε ότι της έλειπαν σήμερα τα 16 από τα 25 γκολ που είχε σημειώσει μέσα στους αγωνιστικούς χώρους πριν απ’ αυτό το ματς…Αλλά όταν έχεις τον «κέρβερο» Καρίπη των 100 πλέον επίσημων συμμετοχών με τον αετό στο στήθος στην 4η του σεζόν, που έχει ξεχάσει πως είναι να μαζεύεις την μπάλα από τα δίχτυα (σ.σ. 737’ πλέον το ρεκόρ) όλα είναι δυνατά…Κι ας ήταν η 13η αγωνιστική!
Λεπτό προς λεπτό:
6’: 1ο κόρνερ στο ματς για λογαριασμό του Καστρινού το εκτελεί από αριστερά ο Κωνσταντινίδης, όμως η κεφαλιά του Παναγιώτου φεύγει εκτός.
23’: φάουλ λίγο έξω από το ημικύκλιο με το Μουρατίδη να το εκτελεί, ωστόσο ο Καρίπης στη σωστή θέση και χωρίς προβλήματα μπλοκάρει σταθερά.
28’: στη μεγαλύτερη στιγμή στο α’ μέρος ο Κέντογλου τροφοδότησε στα όρια της περιοχής τον Παναγιώτου που απέφυγε την πίεση του Παπαμιχαήλ και στο αριστερό του πλασέ έφυγε ελάχιστα δίπλα στο δοκάρι του Καρίπη.
48’: γρήγορη αντεπίθεση της Προσοτσάνης με τους Σαμαρά-Περσιανλή να αλλάζουν την μπάλα, ο Καλαϊτζής μπαίνει στην περιοχή κι επιχειρεί τη διαγώνια σέντρα-σουτ, στην πορεία της ο Μωυσίδης για εκατοστά χάνει το 1ο μεγάλο ραντεβού της ομάδας του με το γκολ.
56’: σέντρα Γεωργιάδη χωρίς ισορροπία κεφαλιά του Καλαϊτζή έξω.
57’: ωραία μπαλιά τρύπα του Μωυσίδη, ο Καλαϊτζής βγαίνει σε θέση για γκολ, όμως κάνει κακό κοντρόλ κι ο Αθανασιάδης με τα πόδια απομακρύνει.
60’: κόρνερ του Καλαϊτζή από δεξιά, 1η κεφαλιά του Φερφέρη και νέα του Σαμαρά ο Μίτρε πάνω στη γραμμή παραχωρεί νέο κόρνερ.
70’: δυνατό σουτ του Περσιανλή έξω από την περιοχή στα χέρια του Αθανασιάδη.
74’: ο Κέντογλου κοντράρει τον Παπαμιχαήλ και στη συνέχεια κερδίζει τη μονομαχία ίσως και με φάουλ από τον Καρίπη εκτός περιοχής, η μπάλα φτάνει στο δεξί πόδι του Μουρατίδη που από τα 20 μέτρα πλασάρει πάνω από το οριζόντιο άουτ.
78’: πλασαριστό κόρνερ του Καλαϊτζή για το Σαμαρά που σεντράρει προ του πέναλτι για το κεφάλι του Φερφέρη, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να μπλοκάρει και πάλι σταθερά.
83’: γύρισμα του Καλαϊτζή για το Σαμαρά ο οποίος σε θέση…πίβοτ πατάει εκτός περιοχής, όμως το αριστερό σουτ του Φερφέρη είναι αδύναμο και βρίσκει στην κατάλληλη θέση τον Αθανασιάδη.
91’ 1-0: η μπάλα γύρισε στο κέντρο από αριστερά προς τα δεξιά, ο Σαμαρά επιχειρεί τη σέντρα στην προέκταση της μικρής περιοχής εκεί όπου ο νεοεισελθόντας Αστερίου με κεφαλιά βάζει φωτιά στο «Γεώργιος Μακρής»!!!
Διαιτητής: Παρχαρίδης Θεόδωρος.
Α’ Βοηθός: Αθανασίου Στέλιος.
Β’ Βοηθός: Γκόντε Άρης, της ΕΠΣ Δράμας.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Καρίπης, 2. Αθανασιάδης Χ., 3. Παπαμιχαήλ, 4. Αθανασιάδης Δ., 6. Φερφέρης, 7. Παλτζίδης (89’ – 5. Αστερίου), 8. Γεωργιάδης, 9. Καλαϊτζής, 10. Σαμαράς, 11. Περσιανλής & 13. Μωυσίδης (68’ – 14. Καρακάσης).
ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ (Χρήστος Αθανασιάδης): 1. Αθανασιάδης Π., 2. Παπαγεωργίου, 3. Μίτρε, 4. Χ’’Κούρτης, 5. Κωνσταντινίδης (62’ – 16. Παρασκευάς), 6. Αντωνιάδης, 7. Παναγιώτου (69’ – 14. Πούλας), 8. Παρασκευούδης, 9. Μουρατίδης, 10, Κέντογλου & 11. Γεωργιάδης Ζ. (56’ – 18. Δελησαββίδης).
  • Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 13ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
  1. Καλλίφυτος – Βώλακας στις 21/1/2017 5 – 0 (7’,57’&60’ Παρουτσής, 30’ Παυλίδης Δ. & 89’ Μελικίδης)
  2. Κύργια – Ξηροπόταμος 2 – 5 (30’ Γρηγοριάδης & 44’ Δεληκωστίδης / 2’,40’&86’ Κουμπρόγλου, 4’&92’ Μπερούκας)
  3. Άγιος Αθανάσιος – Καλαμπάκι 0 – 2 (9’&20’ Αραμπατζής)
  4. Πανδραμαϊκός – Χωριστή 0 – 2 (10’ Τάσιος & 90’ Ουζούνης)
  5. Προσοτσάνη – Καστρινός 1 – 0 (91’ Αστερίου)
  6. Μοναστηράκι – Φωτολίβος 2 – 2 (43’ Αβραμίδης & 68’ Λαζαρίδης / 69’ Χ’’Σαββίδης & 80’ Παπαδόπουλος Αν.)
  7. Σιταγροί – Περιθώρι 3 – 0 ά.αγ.
  8. Πετρούσα – Κάτω Νευροκόπι 0 – 3 (19’&20’ Μουσμουλίδης & 80’ Αγάποβ)