Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ – ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΑΤΩ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ 4:1...post game by Stelios Hartalis

Καιρός ήταν!
1η νίκη στο «Γεώργιος Μακρής» μετά την πρεμιέρα του βγύρου και δη τις 27 του περασμένου Ιανουαρίου (σ.σ. 1:0 την Καλή Βρύση σταχασομέρια) και 1η νίκη ανεξαρτήτου έδρας ή θεσμού εδώ κι 1 ½ μήνα από κείνο το 1:0 μέσα στην Καλλίφυτο, νομίζουμε είναι πολύς ο καιρός για το brand name και την ιστορία της Προσοτσάνης!
Με τους απόντες κυριολεκτικά να είναι περισσότεροι από τουςπαρόντες ο Γιώργος Λάλας και οι παίκτες του είχαν και πάλι -....

όπως συμβαίνει πρόσφατατο βραχνά του να κυνηγάνε στο σκορ, μιας και οι φιλοξενούμενοι του Ακρίτα με το «καλησπέρα» και διά ποδός Αγάποβ πέτυχαν το γκολ που έψαχναν (0:1 στο 5’), αλλά έμειναν για λίγα λεπτά με τη χαρά, καθώς ο ορεξάτος σε όλο το 90λεπτο Τσακμακίδης ισοφάρισε σχεδόν άμεσα (1:1 στο 16’) για να έρθει η ανατροπή πριν κλείσει το ημίχρονο με το εύστοχο πέναλτι του Φερφέρη στο 40’.
Στο βημίχρονο οι παίκτες του Γιώργου Λάλα σημείωσαν άλλα δύο γκολ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους (59’ 3:1 Τσακμακίδης & 89’ 4:1 Σαμαράς), παίζοντας απλό ποδόσφαιρο κυριαρχίας χωρίς ουσιαστικά να κινδυνέψουν από τον Ακρίτα του Γιώργου Περσιανλή, με το Κάτω Νευροκόπι πλέον να βρίσκεται στο -3 από τη γραμμή της σωτηρίας και κάθε ματς από δω και στο εξής είναι «δίχως αύριο».
Λεπτό προς λεπτό:
3’ κίνηση με την μπάλα στον άξονα του Αθανασιάδη Χαρ. και πάσα στον Κοκλίδη, ο Harizanov δύσκολα παραχωρεί το 1ο κόρνερ στο ματς.
ΓΚΟΛ 0:1 στο 5’, ο Χριστιανίδης περνάει την κάθετη στον Αγάποβ κι ο τελευταίος αφού αποφεύγει τον εξελθόντα Αβραάμ και παρά την προσπάθεια του Αθανασιάδη Δημ. στην κενή εστία ανοίγει το σκορ.
12’ σουτ φάουλ λίγα εκατοστά προς της γραμμής της περιοχής του Χριστιανίδη, στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
ΓΚΟΛ 1:1 στο 16’, γρήγορο «ένα-δύο» Τσακμακίδη και Κοκλίδη, μπαίνοντας στην περιοχή ο 1ος αποφεύγει και τον Τσενεκλίδη και με ψύχραιμο πλασέ νικάει τον τερματοφύλακα του Ακρίτα.
19’ ισχυρό σουτ του Γεωργιάδη σε κόρνερ ο Harizanov.
38’ ανατροπή του Κοκλίδη μέσα στην περιοχή από το Μιχαηλίδη, κοντά στη φάση ο κ. Χορόζογλου δίνει το εμφανέστατο πέναλτι.
ΓΚΟΛ 2:1 στο 40’, από τα 11 μέτρα ο Φερφέρης δε λαθεύει και ξεγελώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα βάζει σε θέση οδηγού την Προσοτσάνη πριν το ημίχρονο.
52’ στην 1η καλή στιγμή στο β’ 45άλεπτο ο Τσενεκλίδης διώχνει απρόσεκτα πάνω στο Γεωργιάδη, σουτ με τη μία από το πέναλτι αποκρούει ενστικτωδώς ο Harizanov, κεφαλιά ψαράκι στο ριμπάουντ ο Τσακμακίδης μόλις άουτ.
55’ κλέψιμο του Φερφέρη μέσα στην περιοχή και πάσα στο Ρούσσο, διαγώνιο σουτ δίπλα στα δοκάρια.
ΓΚΟΛ 3:1 στο 59’, αντεπίθεση των γηπεδούχων που ξεκίνησε από το χώρο άμυνας, τον Αθανασιάδη Χαρ. να διασχίζει το μισό γήπεδο περνώντας όποιον βρήκε μπροστά του, την κατάλληλη στιγμή βρίσκει σε θέση τετ α τετ τον Τσακμακίδη, που με ωραίο πλασέ διπλασιάζει τα σημερινά του γκολ.
61’ σουτ του σκόρερ από τη γωνία της περιοχής μπλοκάρει σταθερά ο Harizanov.
64’ δύσκολη σέντρα του Κεσόπουλου ο αφύλακτος προ της μικρής περιοχής Μιχαηλίδης αντί να στείλει την μπάλα προς την εστία τη στέλνει στα σώματα των αμυνόμενων με μοναδικό κέρδος το κόρνερ.
76’ κάθετη του Χριστιανίδη εν κινήσει πλασέ του Αγάποβ από δύσκολη θέση στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
80’ ατομική ενέργεια και σουτ του Μιχαηλίδη φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Αβραάμ.
84’ με πάσα ο Τσακμακίδης «αδειάζει» όλη την άμυνα του Ακρίτα και τον 16άχρονο Οικονόμου να επιχειρεί το συρτό διαγώνιο σουτ, όμως ο Τσενεκλίδης με τη βοήθεια και του τερματοφύλακά του παραχωρεί το κόρνερ.
ΓΚΟΛ 4:1 στο 89’, ο Αθανασιάδης Δημ. σε μια από τις πολλές του προωθήσεις στο ματς, πασάρει στον Τσακμακίδη σουτ στην κίνηση αποσοβεί σε 1ο χρόνο ο Harizanov το χατ τρικ, όμως ο αειθαλής Σαμαράς κυνηγάει τη φάση και με κοντινό πλασέ διαμορφώνει το τελικό σκορ.
Διαιτητής: Χορόζογλου Βασίλης.
ΑΒοηθός: Νικολαΐδου Φώφη.
ΒΒοηθός: Σκριτζόβαλης Βασίλης, της ΕΠΣ Δράμας.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Αθανασιάδης Χαρ., 3. Παπαμιχαήλ, 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Σαμαράς, 6. Φερφέρης, 7. Γεωργιάδης, 8. Ρούσσος, 9. Καρακάσης (λ.τρ. 74’ – 12. Οικονόμου), 10. Τσακμακίδης & 11. Κοκλίδης.
ΚΑΤΩ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙ (Γιώργος Περσιανλής): 1. Harizanov, 2. Ξανθόπουλος (63’ – 16. Σέγκος), 3. Χατζηλαζαρίδης, 4. Τσενεκλίδης Ν., 5. Μιχαηλίδης, 6. Τσεπνίδης, 7. Βασιλειάδης Μ., 8. Μουζενίτοβ Ηλ. (82’ – 14. Μελενικιώτης), 9. Τσελεπής (59’ – 12. Κεσόπουλος), 10. Χριστιανίδης & 11. Αγάποβ (85’ – 17. Παϊσίδης).
Ø Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 25ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
1.     Σιταγροί-Αμπελόκηποι 2:2 (20’ αυτ. Αποστολίδης-45’ Παπαδόπουλος Θ. / 42’ πέν. Μύγας-50’ Παπαδόπουλος Κ.)
2.   Δοξάτο-Καστρινός 3:1 (7’ Σερέτης-75’&88’ Κωνσταντινίδης / 78’ Μουρατίδης)
3.   Καλλίφυτος-Χωριστή 1:2 (74’ Παρουτσής / 39’ Δημητριάδης-76’ Ουζούνης)
4.   Προσοτσάνη-Κάτω Νευροκόπι 4:1 (16’&59’ Τσακμακίδης-40’ πέν. Φερφέρης-89’ Σαμαράς / 5’ Αγάποβ)
5.   Πανδραμαϊκός-Καλαμπάκι 3:2 (55’ Παυλίδης-56’ Lipo-83’ Παναγιώτου / 25’ Κωνσταντινίδης-70’ Σαββίδης)
6.   Βώλακας-Πετρούσα 2:2 (27’ Παναγιώτου-68’ αυτ. Ασλανίδης Αντ. / 50’ Γεωργιάδης-92’ Ασλανίδης)
7.    Φωτολίβος-Καλή Βρύση 2:2 (63’ Καγιάογλου-84’ Κωφίδης / 7’ Λάμπρου-70’ Αβράμης)
8.   Αλιστράτη-Άγιος Αθανάσιος 0:3 (19’&82’ Παπαδόπουλος Ν.-48’ Ζορμπίδης)
Πηγή: papalazarou-draminaspor.blogspot.gr