ΒΩΛΑΚΑΣ-ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 2:1 του Στέλιου Χάρταλη

«Γούρικη» ήττα!
Δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε τι θα γίνει το προσεχές Σάββατο στο ματς που θα κλείσει τη σεζόν 2016-2017 στα τοπικά πρωταθλήματα με τη διεξαγωγή του Super Cup μεταξύ Ξηροποτάμου και Προσοτσάνης, ωστόσο η ήττα των κυπελλούχων φαντάζει ως…γούρικη, καθώς και προ του αλήστου μνήμης τελικό της 25ης Μαρτίου η ομάδα του Γιώργου Λάλα προερχόταν επίσης από αρνητικό αποτέλεσμα (σ.σ. ήττα στη Χωριστή με 1:0).
Σ’ ένα ματς ανοικτό από τις δύο ομάδες....

και τους φιλοξενούμενους να έχουν το μυαλό τους ήδη στραμμένο αλλού, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κυνήγησαν μέχρι τέλους τη νίκη για πολλούς και διάφορους λόγους: κλείσιμο της σεζόν με τρίποντο εντός, νίκη στο τελευταίο ματς του Φώτη Χ’’Κυριάκου στον πάγκο της Δόξας όπως ανακοίνωσε στην κοινή συνέντευξη Τύπου, κατάληψη της 4ης θέσης για 1η φορά στην ιστορία του Βώλακα στην κορυφαία κατηγορία της Δράμας. Όλα τα παραπάνω έγιναν πράξη με τον άρχοντα της αναμέτρησης να βάζει κι αυτός το χέρι του, δίνοντας «ελαφρά τη καρδία» το πέναλτι με την είσοδο στις καθυστερήσεις και το οποίο έκρινε εν τέλει το νικητή.
Η Προσοτσάνη μετά από το 1ο αναγνωριστικό 15άλεπτο πήρε τον έλεγχο του αγώνα και θα μπορούσε να σκοράρει στα μισά του ημιχρόνου αν το δοκάρι δε σταματούσε την κεφαλιά του μετέπειτα σκόρερ του (σ.σ. Τσακμακίδης 0:1 στο 50’ με εξαιρετικό τελείωμα). Ματς ισορροπημένο στο α’ ημίχρονο, είχε γκολ στο ξεκίνημα όπως γράψαμε και πιο πάνω, με το Βώλακα σταδιακά να αντιδράει και στο τρίλεπτο 58’-60’ να φτάνει κοντά στην εκ νέου ισοπαλία, κάτι που βρήκε τελικά με φάουλ του Σταμπουλή Ηλ. στο 67’.
Στο τελευταίο τέταρτο οι δύο προπονητές πραγματοποίησαν τις αλλαγές τους κι ενώ όλα έδειχναν ότι το 1:1 του α’ γύρου στο «Γεώργιος Μακρής» θα εμφανιζόταν και στο δημοτικό γήπεδο του Βώλακα, ήρθε η εφεύρεση-πέναλτι του κ. Μαμσάκου και παρά την αρχική άρνηση με χαρακτηριστικό νεύμα του άπειρου 1ου βοηθού κ. Μπουλή ότι δεν υπήρχε ανατροπή, ο Παναγιώτου στο 91’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, δίνοντας πανηγυρικό τόνο στο μπάρμπεκιου που ακολούθησε από τους παράγοντες της Δόξας παραπλεύρως των αποδυτηρίων.
Καλό καλοκαίρι σε όλους μας, ραντεβού στο γήπεδο της Δόξας το Σάββατο 27/05/2017 στις 7μ.μ. και την ανάδειξη του υπέρ-πρωταθλητή της φετινής σεζόν, εκεί όπου θα τεθεί η καλύτερη επίθεση του Ξηροποτάμου με 100 γκολ παρακαλώ, κόντρα στην καλύτερη άμυνα αυτή της Προσοτσάνη με μόλις 19 γκολ παθητικό.
Λεπτό προς λεπτό:
11’ φάουλ σε καλή θέση και πλάγια δεξιά με τον Καρπιτσάρη να πλασάρει στα χέρια του Καλαϊτζή.
18’ με φάουλ απειλεί για 1η φορά και η Προσοτσάνη, ωστόσο και στην εκτέλεση του Παπαδόπουλου ο Στάικος έστω και με τα πόδια αντιδράει σωστά.
23’ ο Καλαϊτζής από μέση απόσταση με φάουλ σημαδεύει στο 2ο δοκάρι το κεφάλι του Φερφέρη, νέα κεφαλιά εκτός ισορροπίας του Τσακμακίδη στο οριζόντιο δοκάρι κι άουτ.
40’ και πάλι ο Καρπιτσάρης εκφραστής επιθετική ενέργειας των γηπεδούχων, σουτ αυτή τη φορά από το ημικύκλιο πάνω από τα δοκάρια.
45’ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ-φάουλ του Περσιανλή από τα 35 μέτρα, στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Στάικου που ήλεγχε την πορεία της.
50’ 0:1. Ο Αθανασιάδης Δημ., κερδίζει φάουλ στο αριστερό άκρο της άμυνας, το εκτελεί ο ίδιος άμεσα και με «σαραντάρα» σημαδεύει στην κίνηση τον Τσακμακίδη, που με άψογο πλασέ με το εξωτερικό φάλτσο αφήνει άναυδο τον τερματοφύλακα ανοίγοντας το σκορ.
58’ ένα-δύο Μαρίγκου και Καρπιτσάρη το πλασέ του τελευταίου φεύγει παράλληλα έξω από τα δοκάρια του Καλαϊτζή.
59’ σέντρα από αριστερά του Σταμπουλή Ηλ. δύσκολη κεφαλιά του Στάικου στα χέρια του Καλαϊτζή.
60’ 1ο κόρνερ στο ματς για τους γηπεδούχους, με την κεφαλιά του Μποσκοψίου Β. να σώζει παραχωρώντας νέο κόρνερ ο Καλαϊτζής.
67’ 1:1. Απ’ ευθείας φάουλ του Σταμπουλή Ηλ. πάνω από το ανθρώπινο τείχος και παρά την προσπάθεια του Καλαϊτζή η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα.
72’ «κεραυνός» από τη γωνία της περιοχής του Ρούσσου δύσκολα σώζει ο Στάικος με τις γροθιές.
81’ σέντρα του Σταμπουλή Αθ. κεφαλιά του Μαρίγκου δίπλα στα δοκάρια.
86’ διπλή χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν σε 1η φάση το χαμηλά εκτελεσμένο φάουλ του Καρπιτσάρη βρίσκει στην κίνηση το Μαρίγκο που πλασάρει στο σώμα του εξελθόντα Καλαϊτζή, νέο γύρισμα στο β’ δοκάρι του Σίγγου και κεφαλιά του Μποσκοψίου Β. πάνω στη γραμμή ο Φερφέρης αποσοβεί το γκολ.
91’ 2:1. Από τα 11 μέτρα ο Παναγιώτου νικάει τον τερματοφύλακα της Προσοτσάνης και δίνει τη νίκη στο Βώλακα στο φινάλε της σεζόν.
95’ φάουλ του Καλαϊτζή κεφαλιά του Φερφέρη δίπλα στο δεξί παραθυράκι του Στάικου άουτ και τέλος!
Διαιτητής: Μαμσάκος Θεόδωρος.
Α’ Βοηθός: Μπουλής Αναστάσιος.
Β’ Βοηθός: Χάμος Κωνσταντίνος, της ΕΠΣ Δράμας.
ΒΩΛΑΚΑΣ (Φώτης Χ’’Κυριάκου): 1. Στάικος Τρ., 2. Σταμπουλής Αθ., 3. Μποσκοψίου Π., 4. Μποσκοψίου Β., 5. Παντσελής, 6. Καρπιτσάρης, 17. Σταμπουλής Ηλ. (76’ – 7. Παναγιώτου), 8. Σίγγος (88’ – Μίρκου Γ.), 9. Μαρίγκος, 10. Στάικος Ν. & 11. Μαρκόπουλος (76’ – 13. Σταμπουλής Δημ.)
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Καλαϊτζής Κυρ., 2. Αθανασιάδης Χαρ., 3. Παπαμιχαήλ (87’ – 13. Καρακάσης), 4. Αθανασιάδης Δημ. (76’ – 14. Μητσιγιώργης), 5. Καλαϊτζής, 6. Φερφέρης, 7. Γεωργιάδης, 8. Ρούσσος, 9. Τσακμακίδης, 10. Παπαδόπουλος (88’ – 12. Μωυσίδης) & 11. Περσιανλής.
  • Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 30ής αγωνιστικής έχουν ως εξής:
  1. Άγιος Αθανάσιος – Καλλίφυτος 0:2 (45’ πέν. & 60’ Παυλίδης Δ.)
  2. Κύργια – Πανδραμαϊκός 4:4 (10’,15’&75’ Γρηγοριάδης Αλ. & 70’ Βέργος / 1’&45’ Σαϊνίδης & 40’&42’ Bellmani)
  3. Βώλακας – Προσοτσάνη 2:1 (67’ Σταμπουλής Ηλ. & 91’ πέν. Παναγιώτου / 50’ Τσακμακίδης)
  4. Ξηροπόταμος – Μοναστηράκι 8:1 (5’,40’,52’&75’ Κουμπρόγλου, 16’ Παπαδόπουλος, 42’ Βραμέντζαλης, 50’ Άρμεν & 57’ Κονταξής / 28’ Βασιλειάδης)
  5. Καλαμπάκι – Σιταγροί 3:1 (39’&76’ Αραμπατζής & 55’ Κασαπίδης / 36’ Τσιχλακίδης)
  6. Χωριστή – Πετρούσα 3:1 (20’ Περσιανλής, 40’ Ουζούνης & 60’ Σαββίδης / 85’ Μιχαλάκης)
  7. Καστρινός – Κάτω Νευροκόπι 4:1 (10’&75’ Γεωργιάδης Ζ., 20’ Παρασκευάς & 90’+2’ Παπαγεωργίου / 13’ Αγάποβ)
  8. Φωτολίβος – Περιθώρι 3:0 ά.αγ.
Πηγή: ~ papalazarou-draminaspor.blogspot.gr ~