Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙΟΥ 3 : 2....του Στέλιου Χάρταλη.

Από μηχανής Θεο(φάνη)ς!
Άνοιξε το σκορ στο 14’ (1:0) κι όλοι πίστεψαν ότι η Προσοτσάνη θα είχε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στον ουραγό Κεραυνό Μοναστηρακίου, αλλά ο ίδιος ήθελε να πάρει όλη τη δόξα πάνω του με τολυτρωτικό γκολ-νίκης στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.
Τι είχε προηγηθεί στο μεσοδιάστημα; Οι γηπεδούχοι να....

.....σημαδεύουν σαν να έχει μαγνήτη τον αντίπαλο τερματοφύλακα μην έχοντας το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια (σ.σ. 18 παρακαλώ πλην των γκολ), να ισοφαρίζονται στις καθυστερήσεις του αμέρους (1:1 45’+1’ Κιάκος) από το πουθενά, να μένουν πίσω στο σκορ στις αρχές της επανάληψης με τον ίδιο δράστη (1:2 54’), να τους δίνεται πέναλτι από το ρέφερι και στη συνέχεια ο ββοηθός να το αναιρεί (σ.σ. καλά αυτά φέτος γίνονται μόνο σε παιχνίδια της Προσοτσάνης και ποτέ υπέρ) και τον Παπαδόπουλο να σκοράρει για το 2:2 στο 68’ για 1η φορά στο πρωτάθλημα μετά το αντίστοιχο παιχνίδι των δύο ομάδων στην έδρα των «ερυθρόλευκων» στις 3-12-2016!
Το ότι οι γηπεδούχοι υποτίμησαν το Μοναστηράκι είναι πασιφανές, το ότι έστω και μέχρι το τελευταίο σφύριγμα προσπάθησαν να μηνγκελάρουν είναι ένα επίσης γεγονός, όπως δεν πρέπει να αμφισβητείται το μέταλλο νικητή που έχει περάσει στους παίκτες του ο Γιώργος Λάλας, ακόμα και σε τέτοια ματς που φαινομενικά είναι εύκολα, όμως συνήθως βαίνουν εντελώς αντίθετα!
Οι φιλοξενούμενοι του παίκτη-προπονητή πρώην «κυανόλευκου» Γιώργου Λαζαρίδη εκμεταλλεύτηκαν τη γενικότερη χαλαρότητα και με μπροστάρη τον Κιάκο λίγο έλλειψε να κάνουν την έκπληξη της χρονιάς, γιατί ακόμα και το «Χ» να παρέμενε έτσι θα το χαρακτηρίζαμεόμως ο από μηχανής Θεο(φάνη)ς είχε άλλη άποψη, σκοράροντας 2 γκολ μετά τις 23 Νοεμβρίου 2013 και τη νίκη με 2:0 (67’ & 82’) κόντρα στον Άγιο Αθανάσιο στο ίδιο γήπεδο με ισάριθμες κεφαλιές.
Λεπτό προς λεπτό:
11’ μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ του Φερφέρη η μπάλα φεύγει λίγο έξω.
14’ 1:0 ο Περσιανλής από μέση απόσταση με φάουλ στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά σουτ του Παπαμιχαήλ πριν αυτή πέσει στο χόρτο στη γωνία του Μητρούση ανοίγοντας το σκορ.
18’ ωραία σέντρα του Παπαδόπουλου, ο Καρακάσης κάνει το κοντρόλ και το διαγώνιο πλασέ αλλά ο Μητρούσης με τα πόδια παραχωρεί το κόρνερ.
19’ άμεσα ο Παπαδόπουλος μετά από ωραία ατομική ενέργεια αποφεύγει εκτός περιοχής δύο αντιπάλους πλασάρει συρτά κι ο τερματοφύλακας διώχνει μακριά.
22’ ένα-δύο Τσακμακίδη και Ρούσσου αριστερό γυριστό πλασέ του τελευταίου μόλις άουτ.
23’ η πίεση των γηπεδούχων συνεχίζεται κι από την εξαιρετική κάθετη του Αθανασιάδη Δημ. ο Τσακμακίδης δίνει μισό γκολ στον Περσιανλή που προ του Μητρούση πλασάρει στα πόδια του.
24’ από μέση απόσταση ο Φερφέρης εκ νέου προσπαθεί να σκοράρει αυτή τη φορά ο Μητρούσης κάνει βήματα προς τα πίσω και μπλοκάρει σταθερά.
35’ αντεπίθεση με την μπάλα να αλλάζει κυλάει στον εξαιρετικό αγωνιστικό χώρο, Περσιανλής σε Τσακμακίδη και ωραία κάθετη μπαλιά στο ημικύκλιο, σκάψιμο του Φερφέρη ο Μητρούσης και πάλι στη σωστή θέση κρατάει το 1:0.
44’ 1η φορά οι φιλοξενούμενοι απειλούν με το συρτό αδύναμο πλασέ του Βασιλειάδη έπειτα από ατομική ενέργεια που ξεκίνησε λίγο κάτω από το κέντρο.
45’+1’ 1:1 ο Καρίπης καθυστερεί να απομακρύνει την μπάλα ο Κιάκος τον πιέζει κι όταν ο έμπειρος τερματοφύλακας αποφασίζει να τη διώξει αυτή χτυπάει στην πλάτη του επιθετικού του Μοναστηρακίου και καταλήγει σταδίχτυα!
45’+2’ από κόντρες μέσα στην περιοχή και την προσπάθεια του Ρούσσου, τελικός αποδέκτης ο Φερφέρης, αδύναμη ωστόσο η κεφαλιά στα χέρια του τερματοφύλακα.
47’ πάσα του Καρακάση και με τη μία σουτάρει ο Τσακμακίδης για να βρει και πάλι στη σωστή θέση το Μητρούση.
48’ εκ νέου ο Καρακάσης στρώνει στο Φερφέρη πιο δίπλα του αυτός για τον Τσακμακίδη κι ενώ ο Μητρούσης πέφτει στην αριστερή του γωνία πλασάρει ο φορ της Προσοτσάνης στο ίδιο σημείο δίνοντας την ευκαιρία στον αντίπαλό του να σώσει.
50’ σουτ του Κιάκου από 30 μέτρα στα χέρια του Καρίπη.
51’ νέο σουτ αυτή τη φορά του Βασιλειάδη και πάλι στη σωστή θέση ο Καρίπης μπλοκάρει.
52’ τετ α τετ ο Κιάκος μετά από ατομική ενέργεια αποφεύγοντας τον Παπαμιχαήλ σωτήρια με τα πόδια σε κόρνερ ο Καρίπης.
54’ 1:2 η μίνιπίεση των φιλοξενούμενων καρποφορεί όταν ο Ποιμενίδης Ζ. βγάζει την μπαλιά στον κενό χώρο, ο Κιάκος αποφεύγει και τον Καρίπη και παρότι ο Παπαμιχαήλ έσπευσε στη γραμμή για βοήθεια το μόνο που έκανε ήταν να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα.
55’ σέντρα του Αθανασιάδη ο Τσακμακίδης θέλει να ισοφαρίσει άμεσα, αλλά η κεφαλιά του είναι άστοχη.
63’ χαμηλή σέντρα στο 1ο δοκάρι του Φερφέρη, προβολή του σκόρερ στα πόδια του Μητρούση και κόρνερ.
67’ πλαγιοκόπηση του Τσακμακίδη και δύσκολο βολ πλανέ του Φερφέρη πάνω από τα δοκάρια.
68’ 2:2 συνδυασμός Τσακμακίδη και Φερφέρη που αφήνει την μπάλα κάτω από τα πόδια του, τελικός αποδέκτης ο Παπαδόπουλος που με ωραίο πλασέ φέρνει το ματς στα ίσια.
77’ σέντρα στο 2ο δοκάρι του Μωυσίδη άστοχη έξοδος του Μητρούση, μπερδεύει και το Ρούσσο που με το κεφάλι σε κενή εστία στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
81’ σουτ φάουλ του Παπαδόπουλου στα όρια της περιοχής ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
83’ σέντρα από δεξιά του Καρακάση ο Ρούσσος στην πορεία της μπάλας κεφαλιά μόλις άουτ.
88’ από δεξιά ο Αθανασιάδης Δημ. επιχειρεί τη σέντρα για το κεφάλι του προωθημένου Φερφέρη, άστοχη κι εδώ η κατάληξη.
90’+2’ 3:2 10ο και τελευταίο κόρνερ για τους γηπεδούχους από αριστερά, ο Παπαδόπουλος το εκτελεί στο 1ο δοκάρι ο Παπαμιχαήλ στέλνει την μπάλα στην απέναντι γωνία λυτρώνοντας την ομάδα του.
Διαιτητής: Τριανταφυλλίδης Αρχιμήδης.
ΑΒοηθός: Νικολαΐδου Φώφη &
ΒΒοηθός: Κετσιμπάσης Παναγιώτης, της ΕΠΣ Δράμας.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Καρίπης, 2. Αθανασιάδης Χαρ., 3. Παπαμιχαήλ, 4. Καρακάσης, 5. Αθανασιάδης Δημ., 6. Φερφέρης, 7. Παπαδόπουλος, 8. Μωυσίδης, 9. Τσακμακίδης, 10. Ρούσσος & 11. Περσιανλής.
ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ (Γιώργος Λαζαρίδης): 1. Μητρούσης Γ., 2. Θεοδωρίδης, 3. Ξυγιντζής, 4. Ατάλογλου, 5. Ποιμενίδης Ζ., 6. Λαζαρίδης, 7. Βασιλειάδης, 8. Μητρούσης Αθ., 9. Κιάκος, 10. Ποιμενίδης Αλ. & 11. Πάνος Αλ.
Ø Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 25ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
1.     Καλλίφυτος - Χωριστή 2:2 (65’ Παυλίδης Π. & 83’ Κουκλάς / 25’&34’ Καρυπίδης)
2.   ΚαλαμπάκιΚαστρινός 2:2 (55’ Bengu & 75’ Μαυροβασίλης / 20’ αυτ. Χ’’Σωτηριάδης & 90’+2’ Δαλής)
3.   ΞηροπόταμοςΦωτολίβος 6:1 (14’&33’ Μπερούκας, 20’ Κονταξής, 57’ Υψηλός, 80’ αυτ. Χατζησαββίδης & 87’ Κεχαγιάς / 59’ Χαντζίδης)
4.   ΒώλακαςΠεριθώρι 3:0 ά.αγ.
5.   ΚύργιαΚάτω Νευροκόπι 3:0 (25’,35’&46’ Βέργος)
6.   Άγιος ΑθανάσιοςΠετρούσα 2:3 (12’ Παπαδόπουλος Στ. & 56’ Καρατζόγλου / 4’ Παπαδόπουλος, 10’ Γεωργιάδης & 73’ Κερασίδης)
7.    ΠανδραμαϊκόςΣιταγροί 1:3 (55’ Ιωαννίδης / 15’&82’ Τρελλόπουλος & 90’ Kunchulia)
8.   ΠροσοτσάνηΜοναστηράκι 3:2 (14’&90’+2’ Παπαμιχαήλ & 68’ Παπαδόπουλος / 45’+1’&54’ Κιάκος)